11.10.2004 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Beatrice, Bellevue a Balážovo duo

Největší čtyřnohou osobností Zlaté podkovy 2004 se stala klisna Beatrice, reprezentující Jezdecký klub Cavalier Rynárec. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že za zbrusu novou prestižní cenou je třeba vidět naše vydavatelství Profi Press – „vymyslelo“ ji, věnovalo a logicky také rozhodlo o tom, kdo premiérovou poctu získá.

Beatrice, Bellevue a Balážovo duo

Největší čtyřnohou osobností Zlaté podkovy 2004 se stala klisna Beatrice, reprezentující Jezdecký klub Cavalier Rynárec. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že za zbrusu novou prestižní cenou je třeba vidět naše vydavatelství Profi Press – „vymyslelo“ ji, věnovalo a logicky také rozhodlo o tom, kdo premiérovou poctu získá. Je třeba rovněž dodat, že Beatrice měla zmíněný titul v kapse dlouho před startem poslední disciplíny, překážkové zkoušky. To, že potom vyhrála nejen cenu , ale celou hlavní soutěž, jenom podtrhlo správnost této volby.

Humpolecký areál Dusilov má za sebou finále XXXIX. ročníku seriálu závodů Zlatá podkova. O sportovní výkony jezdců, vozatajů a jejich koní se tentokrát zajímal skutečně silný tým „mužů v čele“, počínaje ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem a místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Kasalem přes předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů, senátora Milana Štěcha až po hejtmana kraje Vysočina Františka Dohnala nebo místopředsedu zemědělského výboru PS Petra Zgarbu. Je třeba věřit, že zájem těchto a dalších nejmenovaných politiků pomůže udělat ze Zlaté podkovy finančně zajištěnou událost, odpovídající jejímu významu. „Srdeční záležitost českého a slovenského venkova“ určitě potřebuje jak morální, tak ekonomickou podporu. Čtyřicáté narozeniny, slavené za rok, by potom mohly parádní.

Hattrick skvělé klisny
Ryzka Beatrice se narodila 31. července 1992. Její otec, anglický plnokrevník Gamar (po Anilin z Gambija, po Balto) byl odchovancem tehdejšího sovětského hřebčína Voschod. Matka Brita je dcerou výborného maďarského proutěnkáře Belendeka (po Bontur) a v rodokmenu má navíc i dalšího plnokrevného hřebce jménem Div. Jinými slovy, největší čtyřnohá osobnost Zlaté podkovy 2004 je vysoko v krvi.
Beatrice se stálou partnerkou Radkou Dvořákovou vyhrála finále nejdůležitější soutěže ZP potřetí za sebou a už tento fakt jí zařadil do pomyslné stáje nesmrtelných. Škoda, že oficiální program se opět mýlil, když v přehledu vítězů z roku 2002 uvedl stejně jako loni Vadamu. Tuto klisnu sice jezdila rovněž Dvořáková, ale Podkovu spolu nikdy nevyhrály. Beatrici je tedy třeba ještě rehabilitovat.
V pořadí druhým Zlatým koněm Zlaté podkovy byla letos na humpolecké trávě vyhlášena jedenáctiletá Bellevue. Hnědka v majetku SOU z Loštice získala toto ocenění díky komisi odborníků, kteří zhodnotili její exteriér jako téměř ideální. Rodiči Bellevue jsou plnokrevník 2262 Meander a teplokrevná SM 2425 Bosna (po 2125 Sahib – 5). Chovatelem velké hnědky je ZD Loštice, v jejím sedle se prezentovala Simona Heidenreichová. Spolupráce obou dopadla výborně – druhým místem o necelé dva trestné body za již jmenovanou Beatricí.

Bílá byla zlatá
Projekt KONĚ podporovala v roce 2004 společnost Schaumann ČR. Výživářská firma se podílela nejen na vyhlášení Zlatého koně, ale také Zlatého spřežení Zlaté podkovy. Vybraní experti se rozhodli pro dvojspřeží ze slovenského Národního hřebčína Topolčianky, které dirigoval Pavol Baláž. Třídenní test vedle sebe absolvovali valach Neapolitano XII – 8 (nar. 1998, po Neapolitano XII) a hřebec 6599 Maestoso X – 9 (nar. 1997, po Maestoso X). Oba lipicáni se předvedli v atraktivní bílé.
Beatrice, Bellevue a Balážova dvojka se v Humpolci pochopitelně dočkali i dekorování za prokázanou sportovní výkonnost. Tady je přehled těch nejlepších po třech dnech vrcholného snažení:
 Zlatá podkova Manatech CZ
1. Beatrice (Dvořáková, JK Cavalier Rynárec), 2. Bellevue (Heidenreichová, JK Loštice), 3. Arkádo (Maivald, SOU SOŠ Polička)
 Stříbrná podkova – Cena kraje Vysočina
1. Hary I (Maxera, JK Blížkovice), 2. Bolívia (Vajgel, TJ Elán Čierna Voda, SR), 3. Dar Chury (Cipra, JS Pastviny Cipra)
 Bronzová podkova - Cena města Humpolec
1. Walter (Černá, Jantar), 2. Quint (Hájková, Farma pod Lipou), 3. Jokr (Nováková, JK Humpolec)
 Soutěž nadějí – Cena DDL Lukavec
1. Lada 13 (Krejsová, TJ Podorlicko Letohrad), 2. Cato (Myška, JO Albert Stolany), 3. Davos 1 (Vrtek, Horní Heřmanice)
 Mistři opratí jednospřeží
1. Favory Ramona (Exnar, JK SzeŠ Havlíčkův Brod)
 Mistři opratí dvojspřeží
1. Amálka 1, Floria a Gottward 1 (Nesvačil sen., Stáj Šinkvický Dvůr)
 Mistři opratí čtyřspřeží
1. Žilka, Úhel, Troja, Úplet a Bondi (Kastnerová, JK Straky).
(Pozor - vozatajové dvojspřeží a čtyřspřeží mohou střídat koně v jednotlivých zkouškách podle jejich specializace, proto je jejich počet uvedený na startovní listině vyšší než dva nebo čtyři).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down