02.12.2004 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bel Mtoto Diana podruhé nejlepší

Každoročně proběhne v italké Cremoně veletrh Fiera di Cremona s názvem International Dairy Cattle Show. Letos tento již v pořadí padesátý devátý navštívilo 60 000 odborných návštěvníků. Produkty vhodné pro chovatele skotu, ovcí, prasat a králíků zde nabízelo 800 vystavovatelů ze 42 zemí světa. Akce vyvrcholila mezinárodní přehlídkou dojných plemen skotu, především holštýnského a brown swiss. V hale s tisíci chovateli to v sobotu 30. října vřelo: absolutní vítězství získala mezi 634 holštýnkami loňská šampiónka Bel Mtoto Diana.

V letošním roce dostali příležitost navštívit veletrh delegace ze zemí střední a východní Evropy. Zástupce výrobců techniky, chovatele, plemenáře i novináře pozvala společnost Italian trade Comission. Ta je financovaná z italských vládních prostředků a je aktivní celkem v osmdesáti zemích světa, včetně Česka. Letos měly italské firmy zájem hledat možnosti zastoupení a prodeje především v nových zemích unie. Nové obchodní příležitostí zajímaly hlavně krmiváře a prodejce techniky.

Italian Holstein
Italský svaz chovatelů holštýnského plemene ANAFI je podřízen ministerstvu zemědělství. Sběr dat pro kontrolu užitkovosti provádějí pracovníci provinčních center pro kontrolu, kterých je 95 a podléhají regionálním ministerstvům. Data jdou do nezávislého centra APA pro kontrolu užitkovosti a chovatelským svazům pro potřeby plemenné knihy. V roce 2003 bylo v Itálii v kontrole užitkovosti zapojeno 14 984 holštýnských stád, tj. 1,107 milionu krav (80 % z celkového počtu holštýnů), s průměrnou užitkovostí za laktaci 8423 kg mléka, s 3,59 % tuku a 3,3 % bílkovin. Průměrná velikost stáda představuje 74 krav. Ročně se bonitují pro hodnocení exteriéru všechny prvotelky, tj. téměř 250 000 kusů. „V některých stádech nedosahují tak vysoké užitkovosti díky speciálním krmným programům, kdy farmáři prodávají mléko na výrobu sýrů a proto nemohou zařazovat do krmné dávky siláže, ale krmí jen seno,“ upozornili představitelé ANAFI.
Z celkového počtu připuštění holštýnskými býky představuje 22 % testanty, 37 % italskými prověřenými otci, 25 % zahraničními plemeníky, 11 % křížení a 5 % přirozená plemenitba. Při selekci kladou v Itálii důraz na obsah proteinu v mléce, protože kolem 90 % mléka se využívá na výrobu sýrů. Italský selekční index PFT zahrnuje 12 % kg tuku, 42 % kg bílkovin, 2 % procenta tuku, 3 % procenta bílkovin, 4 % typ, 13 % vemeno, 6 % končetiny, 10 % somatické buňky a 8 % funkční dlouhověkost. Celkem v Itálii chovají 2,126 milionů krav všech plemen. Podíl holštýnské populace představuje 52 %, v roce 1995 to bylo jen kolem 40 %.
ANAFI, jak upozornili její představitelé v Cremoně, rovněž rozvíjí některé zahraniční programy. V rámci nich například prodali v osmdesátých letech 3000 jalovic do Turecka, nyní mají aktivity v Maroku, Libyi, Tunise, Egyptě nebo Alžíru. „Je otevřený trh v EU, jsme schopni více komunikovat,“ tvrdil dr. Gerardo Marigliana.

Na aukci
Večer 29. října patřil aukci plemenných jalovic. Italští chovatelé jich nabídli k prodeji celkem jedenáct z nejlepších rodin. Šlo většinou o kombinace s vynikající produkcí a typu v původu řadu generací zpět. Vyvolávací cena se pohybovala kolem 2000 eur. Nejvíce, tj. 9500 eur, nakonec inkasovala známá farma Compagallo za 15měsíční nezapuštěnou jalovičku jménem Irtal. Důvodem rekordního boje v aukci byl původ jalovice: matka Compagallo Tegny je totiž plnou sestrou významného zlepšovatele Tresora (NBY-238), a tím pádem dcerou legendárního Valenteina. Ta nadojila za 305 dní první laktace 11 620 kg mléka, se 4,5 % tuku, 3,6 % bílkovin (PH +1 495 kg mléka, -0,07 % tuku, + 0,08 % bílkovin). Otcem jalovičky Irtal je další úspěšný zlepšovatele italské testace Fantasy Britt Gap NEA-045.
Celých 7000 eur zaplatil zájemce za 15měsíční Isu (Stormatic x Mtoto x Juror) ze známé farmy Bel. Jednalo se o exteriérovou rodinu po matce Bel Mtoto Doroty EX 96, která má tři dcery a pět vnuček hodnocených EX.
Další zajímavou jalovicí byla desetiměsíční Meridiana Dote. Trojice výborných italských býků (Banderas x Mtoto x Skywalker) na diagonále potvrzení o původu prokázala, že zájem vyjádřený aukční cenou 4600 eur, je oprávněný. Průměrná cena 5090 eur přesáhla naše očekávaná a ukázala, jak vysoko se ve světě cení genofond a šlechtitelská práce.

Šampiónky regionální
První den výstavy proběhla regionální soutěž chovatelů. První místo získali z farmy Ladina – Pandino za dojnici Oliva Etna, dceru Storma, která nadojila za 305 dní 12 546 kg mléka. Také další dvě místa obsadily dcery stejného plemeníka.
Dojnice na třetí pozici pochází z farmy rodiny Donini. Ti chovají na 120ha farmě celkem 300 kusů skotu, z toho je 130 holštýnských dojnic v laktaci s průměrnou užitkovostí 11 000 kg mléka. Podle Enza Donini používají hlavně býky z Kanady. Snaha využívat vysloveně typové býky pro produkci krav určených na výstavy byla patrná při prohlídce původů zvířat na výstavě.

Národní výstava
Sobotní odpoledne včetně večera na výstavišti zcela ovládly italské holštýnky. V hale, která se postupně plnila tisíci chovateli, rozhodoval Guiseppe Quani z Castelverde Holstein a pět klasifikátorů z různých regionů. Podle rozhodčího byla úroveň zvířat vyšší než vloni. Nakonec si absolutní vítězství odvezl Claudio Acerbi z Alpag Holsteins za loňskou vítězku Bel Mtoto Dianu. Dcera Mtota, nyní na třetí laktaci, otec matky Skychief, se narodila 6. 1. 1999. Úplně poprvé tak v historii národních šampionátů některá plemenice zopakovala vítězství. Rozhodčího přesvědčila otevřeným žebrem, mléčným typem spolu s rámcem a kapacitou. Ačkoliv se otelila v únoru letošního roku, má dosud vynikající vemeno.
Claudio Acerbi si jako první ocenění z národní výstavy přivezl již počtvrté, v Cremoně zvítězil postupně se třemi různými plemenicemi.
Jako více šampiónka se umístila Al-Pe Doriana, dcera Bel-Rex Quartz, zároveň získala ocenění za nejlepší vemeno. Ta podobně jako vítězka mezi jalovicemi pochází z farmy Bel Holstein, na této farmě se narodila i vítězka Diana.
Celkem osm vynikajících italských farmářů, včetně farmy Alpag, ze které pochází Diana, založilo skupinu B2B, chtěli propagovat a uvést na trh to nejlepší ze svých farem. Jejich filozofií je realizovat jen to, co si mohou sami zkusit, ve vlastním a za všech podmínek. Chtějí pracovat s „prověřenými kravami“, které procházejí lety i různými módami a udržují si pevnost, dávají mléko a nádherné potomstvo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down