16.07.2015 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Berrichon du Cher – vhodná volba do užitkového křížení

Společnost Štros Agro, s. r. o., získala na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky ocenění v kategorii šampiónka výstavy za bahnice plemene berrichon du Cher. Protože chovatelů tohoto masného francouzského polojemnovlnného bílého plemene ovcí u nás mnoho není (podle posledních výsledků kontroly užitnosti se na počtu 208 bahnic podílí 11 chovů), vypravili jsme se do Býště za zakladatelem rodinné společnosti MVDr. Karlem Štrosem, abychom se dozvěděli o nárocích a využitelnosti uvedeného plemene s vynikající masnou užitkovostí v našich chovech.

 

 

Nejprve je třeba uvést, že společnost Štros Agro obhospodařuje 40 ha zemědělské půdy. Na 22 ha orné půdy farmáři pěstují obilniny a jetelotravní směsky, kterými doplňují svou krmivovou základnu. Druhý, přibližně stejný podíl obhospodařované výměry představují trvalé travní porosty, které slouží k pastvě chovaných ovcí, koz (búrských a bílých krátkosrstých) a konečně koní, respektive tří klisen českého teplokrevníka.

Na celkovém počtu 140 bahnic, které rodinná společnost z Pardubického kraje chová, se podílejí tři plemena, včetně kříženek, a to berrichon du Cher (30 bahnic a dva plemenní berani linií Pietro a Pan), dále  romanovská ovce (40 bahnic se dvěma berany linií Rohan a Rebel) a doper (28 bahnic a pětice beranů čtyř linií – Dorpe, Zuri, Valtz, Thabo). Zbývající počet představují kříženky (R x Be, R x D a jehnice F1 generace s oběma zmiňovanými plemeny v otcovské pozici).

„Berrichonky jsme dovezli asi před deseti roky z Francie. Plemeno je jedinečné pro svou  vynikající kvalitu masa bez loje a protože v mase přítomný tuk ovlivňuje jeho vůni, dá se říci, že maso z jatečných zvířat není cítit po skopovém. Velkou předností berrichonek je asezónní říje, na druhou stranu mají málo početné vrhy a dvojčata jsou vzácností. Kromě plemenných zvířat produkujeme v rámci užitkového křížení s dalšími chovanými plemeny jatečná jehňata. Za účelem zlepšení plodnosti je to romanovská ovce, která je, stejně jako berrichon du Cher, asezónní a má i dobrou kvalitu masa, ale především má vynikající mateřské vlastnosti. Výtečnou kvalitu masa má i další chované plemeno – dorper, které jsme dovezli ze Švédska a Rakouska před pěti roky. Momentálně máme v chovu 28 matek, z nichž bezmála polovina pochází z dovozu a pět plemenných beranů. Kromě zmiňované masné užitkovosti a asezónní říji je velkou předností tohoto plemene s masnou užitkovostí, které se nemusí stříhat protože líná, nenáročnost, a to jak s ohledem na výživu, tak ustájení. Jeho nedostatkem je opět nízká plodnost, ve vrzích bývají zpravidla jedináčci,“ podělil se o své chovatelské zkušenosti MVDr. Karel Štros.*

Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down