Klasifikace a udělování statusů vychází z nařízení (ES) č. 999/2001 o stanovení pravidel pro prevenci, tlumení a eradikaci některých přenosných spongiformních encefalopatií. Tyto statusy budou od 1. 1. 2016 nutné pro obchodování s plemennými zvířaty nejen v EU, ale i v České republice.
Podmínky a kritéria klasifikace hospodářství ovcí a koz jsou uvedeny v příloze VIII nařízení (ES) č. 999/2001, kterou upravují dvě novely, a to nařízení Komise (EU) č. 630/2013 a č. 1148/2014.
„Podmínky pro uznání statusu rizika TSE jsou uvedeny v OIE Terestriálním kódu. Jako země se zanedbatelným rizikem TSE je z členských států Evropské unie uznáno pouze Rakousko. Dánsko, Švédsko a Finsko jsou členské státy, které mají Evropskou komisí schválené vnitrostátní programy tlumení klusavky (scrapie).
Vzhledem k tomu, že historicky nejsme zemí prostou tohoto onemocnění (spongiformních encefalopatií), tak kromě jiného musíme po minimální dobu sedmi let vyšetřit odpovídající počet ovcí a koz starších osmnácti měsíců, v tomto případě se jedná o tři tisíce zvířat, abychom dosáhli 95% úrovně spolehlivosti zjištění klasické klusavky s prevalencí přesahující 0,1 %. Přitom po uvedenou dobu nesmí být hlášen žádný pozitivní případ klasické klusavky. K 31. 10. 2015 jsme vyšetřili 2403 ovcí a koz,“ vysvětlil v úvodu svého vystoupení v Seči ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS MVDr. Zbyněk Semerád.
Z jeho vystoupení dále vyplynulo, že výsledkem klasifikace z pohledu rizika TSE může být přidělení dvou úrovní statusů. Prvním je status kontrolovaného rizika, který může být přiznán, pokud hospodářství ovcí nebo koz poslední tři roky splňuje požadované podmínky. Pokud stejná kritéria hospodářství ovcí nebo koz splňuje po dobu nejméně sedmi let, lze hospodářství přiznat druhou úroveň statusu, a to status zanedbatelného rizika.
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov.*