Chybou před narozením telete je špatně organizovaná porodna a porody. Na mnoha porodnách chybí celodenní dozor, chybí noční hlídači a právě noční porody mohou být rizikové jak pro matku, tak pro tele. Dalším problémem je málo místa v porodně. Poddimenzované porodny nemají požadované požadavky krav na plochu. Právě tady se rozhoduje o budoucím životě telete Pokud je porodna poddimenzovaná, nedá se udržet hygiena podestýlky ani napáječek.
Dalším častým problémem je to, že do porodních kotců se přehánějí krávy několik dní před porodem. Rizikovým faktorem je rovněž nedostatečná péče o narozené tele, které se narodí do znečištěné podestýlky a zásadní chybou je ponechání telete dlouhou dobu v porodním boxu. kde může být infikováno ze znečištěné podestýlky, z olizování nohou, břicha a vemene matky a pití kontaminovaného mleziva ze znečištěného vemene. Také péče o mlezivo je stále v chovech problematické. Jednou z častých chyb bývá pozdní napojení telat prvním mlezivem, a to za dobu delší než čtyři hodiny. Čím déle se oddaluje první dojení krav, tím se zhoršuje kvalita mleziva.
Naprosto nutné je napojit tele včas dostatečným množstvím mleziva (10 % hmotnosti do 2 hodin po narození).
Telata se co nejdříve po narození přesunují nejčastěji do venkovních individuálních boxů.
Důležité je, aby boudičky byly před přesunem telat mimořádně dobře nastlány, protože tele musí mít možnost se do slámy zahrabat tak, aby mu nebyly vidět nohy, protože je to pro něj tepelná izolace.
Chyby se mohou udělat i později při krmení mléčné náhražky, když se zvolí nekvalitní (a špatně se dávkuje, například jen odhadem a podává se telatům při nevhodné příliš vysoké nebo nízké teplotě
Nevhodně skladovat i dávkovat se dá i starter. Špatně zvolený, málo chutný, příliš prašný starter není vhodný. Příliš tvrdé nebo příliš měkké pelety telata nerada přijímají. Stejné je to i s jemně mletými sypkými startery.*
Podle přednášky MVDr. Jiřího Davídka
Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2020