01.02.2010 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezpečnost potravin

Středoevropský veterinární kongres (CEVC) má na brněnském výstavišti svou tradici, koná se paralelně s mezinárodním veterinárním veletrhem ANIMAL VETEX. Mezi řadou důležitých témat přináší jedno zcela nové - uplatnění veterinárního lékaře v provozu obchodního řetězce se zaměřením na bezpečnost potravin živočišného původu. Spolupráci na CEVC 2010 již potvrdili zástupci mnoha obchodních řetězců.

„V krátké historii kongresů CEVC je to poprvé, kdy jsme oslovili obchodní řetězce s nabídkou spolupráce v oblasti bezpečnosti potravin,“ řekl týdeníku Zemědělec MVDr. Mirko Treu, CSc. z Institutu celoživotního vzdělávání a informatiky při VFU Brno, koordinátora odborného programu CEVC. „Bezpečné potraviny z pohledu zdravotního a nutričního se týkají nejen samotných konzumentů, ale i výrobců, zpracovatelů a samozřejmě dozorových orgánů. Podle dosavadní reakce většiny obchodních řetězců zastoupených v České republice se nabídka setkala se zájmem jak v pasivní, tak i aktivní spolupráci v zajištění odborného programu kongresu.“
Součástí nového tématu je i úloha veterinárního lékaře a také welfare potravinových zvířat. „Vzájemná souvislost welfare potravinových zvířat s bezpečností potravin je logickým předpokladem k získání kvalitní suroviny živočišného původu, jež je součástí veterinárního dozoru,“ vysvětluje MVDr. Mirko Treu, CSc. „Konkrétní jména přednášejících jsou ještě v jednání, ale mimo tuzemských specialistů ze SVS ČR a VFU Brno se těšíme na účast kolegů z Dánska, kteří mají problematiku welfare a dozorovou činnost na velmi vysoké úrovni. S ohledem na uvedená témata, ale i měnící se podmínky pro výkon veterinární profese, bych veterinární kongres doporučil především soukromým i státním veterinárním lékařům. Věřím, že zájmem projeví i odborná chovatelská veřejnost. Účast lze doporučit také zástupcům zpracovatelského průmyslu a obchodních firem z oblasti potravin živočišného původu.“
Čtvrtý ročník Středoevropského veterinárního kongresu proběhne v Kongresovém centru na brněnském výstavišti pod záštitou Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Komory veterinárních lékařů ČR a SR a Státní veterinární správy ČR. Dne 23. března se zaměří na antibiotickou politiku, nové příležitosti uplatnění veterinární profese a role obchodních řetězců v bezpečnosti potravin. Druhý den kongresu, 24.března, bude věnován welfare zvířat, ekonomické perspektivě živočišné výroby a firemním workshopům farmaceutických společností.
Kongres je pořádán v průběhu 10. mezinárodního veterinárního veletrhu ANIMAL VETEX, který probíhá na výstavišti ve dnech 21. až 25. března 2010. Současně se v Brně koná 11. mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO a 11. mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA. V roce 2008 se komplexu veletrhů zúčastnilo na 800 vystavovatelů z dvaceti zemí a akce navštívilo více než 93 000 návštěvníků z 51 zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down