04.12.2001 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezproblémová reprodukce v chovu prasat

Podle poznatků zahraničních vědců má prasnice pocházející z některé ze současných linií potenciální plodnost 40 odchovaných selat ročně. V České republice se průměr pohybuje kolem 18 kusů. Jsme tedy výrazně pod průměrem a musíme hledat cesty, jak situaci rychle a bez přílišného finančního zatížení zlepšit.

Jednou z variant řešení je optimalizace vyhledávání říje a diagnostiky březosti u prasnic ve velkochovech. V mnoha případech se osvědčilo používání kance stimulujícího prasnice k větší aktivitě a lepším projevům říje. Samozřejmostí je kvalitní provedení inseminace velmi dobrým kancem a zároveň dodržování všech ostatních zooveterinárních opatření.
Pro rannou diagnostiku březosti se kromě zootechnické kontroly přebíhalek používají přístroje, založené na různé propustnosti vysílaných ultrazvukových vln v různých tkáních organismu zvířete. Na našem trhu je v současnosti několik typů ultrazvukových přístrojů pro rannou diagnostiku gravidity. Jedná se o přístroje založené na různých principech, ale vždy s vysokou spolehlivostí zjištění březosti. V posledních šesti měsících se na českém trhu objevila novinka Smart Scan, dodávaná firmou Selko Praha s.r.o. Výhodou Smart Scanu je především velmi snadná manipulace přímo ve stáji (váží pouze 2320 g) a téměř stoprocentní spolehlivost. Další nespornou předností je úspora času, vyšetřování přibližně 100 zvířat nezabere zootechnikovi více než půl hodiny.
Více informací k tématu najdete v lednovém čísle časopisu Farmář

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down