Regiony na severu republiky – Děčínsko, Českolipsko či Liberecko – jsou velice malebné horské a podhorské oblasti s významným podílem chráněných území. Doslova se tady nabízí hospodařit v bio režimu. Do jednoho z podniků jsme zajeli s fotoaparátem a položili několik otázek řediteli firmy Agrome Jiřímu Machovi, který je zároveň úřadujícím předsedou Svazu marginálních oblastí.
Sídlo společnosti Agrome, s. r. o., je v Horní Polici nedaleko CHKO Labské pískovce a CHKO České středohoří. Podnik vlastní asi 2600 ha zemědělské půdy, z čehož je většina ve formě trvalých travních porostů, asi 140 ha je orných. Patří do uskupení Spojené farmy, kde tvoří, co se týče rozlohy, asi 8% podíl. Spojené farmy jsou formálním sdružením převážně ekologických zemědělských farem za účelem společného odbytu produkce a finalizace zemědělských produktů a dnes patří k největším dodavatelům českých biopotravin do prodejen zdravé výživy i obchodních řetězců v České republice a na Slovensku. Farmy ze sdružení patří k významným chovatelům masného skotu, ale i kuřat. Masné produkty jsou nabízeny pod vlastní značkou Biopark, s. r. o.
Hlavním zaměřením farmy Agrome je extenzivní chov masného skotu, hospodaření na trvalých travních porostech v kopcovitém terénu podhůří Lužických hor a následný prodej zástavového skotu v biokvalitě.
Limousine se osvědčil
Kmenové stádo tvoří asi 700 matek plemene limousine a kříženců s tímto plemenem, dodávka jatečného skotu je obvykle realizována přes tuzemské jatky Biopark. Zástav a brakovaná zvířata putují většinou na zahraniční trhy, do Rakouska, Německa a tzv. balkánskou cestou prostřednictvím obchodníků.
Celý článek najdete v Našem chovu 1/2025, který právě vyšel.*