31.05.2001 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

BIOFORUM 2000

Pod tímto názvem se konal seminář pořádaný společností Bioferm v prostorách BVV v Brně. Biotechnologie patří v Západní Evropě k investičně velmi atraktivnímu oborům, mocně se rozvíjejícím, o tom se mohli přesvědčit účastníci z přednášek zástupců zahraničních společností.

Ing. F. Reisenberger se ve svém vystoupení zaměřil na probiotické preparáty. Probiotikum je podle definice živý mikrobiální krmný doplněk, který příznivě ovlivňuje hostitelský organismus tím, že zlepšuje rovnováhu jeho střevní mikroflóry. Většina probiotických kmenů, se kterými se setkáváme v praxi, patří buď k bakteriím mléčného kvašení nebo ke sporulujícím mikroorganismům, přičemž především bakterie mléčného kvašení vynikají vysokým potenciálem metabolické aktivity. Cesta od vhodného probiotického kmene k hotovému probiotickému přípravku, se kterým lze v praxi docílit reprodukovatelných výsledků, je však obtížná. Rozhodující roli pro metabolickou aktivitu hraje živné médium. Technické vlastnosti probiotika jsou proto stejně důležité jako jeho biologické vlastnosti. Živná média jsou vybírána i z pohledu možnosti jejich standardizace v produktu. Souhrnně lze říci, že pro výrobu probiotika jsou technické aspekty výrobního procesu stejně důležité jako biologické vlastnosti zvoleného mikrobiálního kmene. Přípravek, který přednášející představil pod obchodníkm názvem LBC, je jako jediný na světě odolný proti tlaku při granulaci krmných směsí. To je možné díky jedinečné technologii enkapsulace, ochrany produktu mikrokapslí, která je rozpustná v žaludku zvířete.
Jedním z nových trendů ve výživě zvířat se stává využití různých přírodních substancí. Tyto přípravky dosud nepodléhají registraci. „Jsme přesvědčeni, že brzy budou v Bruselu vyžadovat úplnou dokumentaci, která by potvrdila, že jsou účinné a bezpečné,“ prohlásil ve svém vystoupení Hans Tschirch. Všechny tyto látky účinkují ve vysoce koncentrovaných substancích. Lze je z rostlin získat mletím v práškové formě, destilací v páře jsou vyráběny esenciální oleje a nebo využívají při výrobě extrakci organickým rozpouštědlem. Za podstatné považuje Tschirch ověření jejich kombinovaného účinku na vědecké bázi na živých zvířatech. Společnost Pancosma, kterou zastupuje, využívá pro ověření gastro-intestinálmního modelu žaludku na univerzitě v Lyonu. Model vyvinula skupina humánních lékařů. U svého výrobku XTRACT využívají rovněž pro ochranu účinných ingrediencí technologii enkapsulace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down