26.02.2008 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biohovězí maso na český talíř

V průběhu minulého roku se v naší republice razantně navýšila spotřeba biopotravin. Kromě bioproduktů pocházejících z rostlinné výroby se do povědomí veřejnosti dostává také biomaso. Například hovězí v kvalitě bio vyrábí dnes v České republice pár desítek chovatelů.

Společnost PV-Cvikov, s. r. o hospodařící v Postřelné na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří vznikla z bývalého státního statku. Dnes podle slov jednatele Lubora Kitzlera hospodaří na 755 vlastních a 995 pronajatých hektarech zemědělské půdy.
Původní hospodaření ekologické nebylo, změna přišla až na přelomu tisíciletí. „Hlavním důvodem byla nekonkurenceschopnost klasické intenzivní produkce v této méně úrodné oblasti a také podpory pro ekologický systém hospodaření. Dnes pobíráme dotace na ekologické pastviny ve výši 1900 Kč na hektar, vypočtená újma přitom je 2648 Kč/ha. Podpory LFA, tzn. na méně úrodné oblasti se nám také snížily,“ říká farmář. Z původních 850 hektarů zařazených do LFA jich totiž po úpravách legislativy v roce 2003 zbylo pouze 112.

Po přechodném období

Ekologicky podnikat začali na Postřelné v roce 2000, první biokrmení sklidili v roce 2002 a první ekologické tele se narodilo v roce 2003. Dnes chovají zhruba 400 krav bez tržní produkce mléka a odpovídající počet telat a mladého skotu v uzavřeném obratu stáda. Jalovice si ponechávají k dalšímu chovu, býčky po odstavu dodávají do biovýkrmny ve Šluknovském výběžku. V současnosti zkušebně realizují první vlastní biovýkrm u 130 býčků.
Kromě skotu chová Kitzler také ovce - celkem přibližně 1300 kusů i s jehňaty. Kromě těchto zvířat najdeme na farmě také stovku koz, jejichž mléko plánuje farmář do budoucna zpracovávat ve vlastní výrobně sýrů. „Přesuny stád provádíme z koňského sedla. Jeden kůň s jezdcem totiž nahradí čtyři až pět zaměstnanců s traktorem. Chováme převážně plemeno hafling, které se v našich podmínkách osvědčilo,“ dodává Lubor Kitzler.
Zvířata jsou chována podle zásad welfare, jsou volně ustájena na hluboké podestýlce a celoročně mají k dispozici výběh. Rozmnožují se pouze pomocí přirozené plemenitby. Výživa je v ekologickém systému hospodaření založena na zkrmování surovin bez cizorodých látek, převážně na pastvě ošetřované podle zásad ekologického zemědělství. „Všechny používané krmné směsi a lizy musí být opatřeny certifikátem se značkou Bio,“ upřesňuje chovatel.

Více farem

 PV-Cvikov je jedním z podniků zapojených do projektu Spojené farmy, který blíže představuje člen představenstva Ing. Kamil Toman: „Naše akciová společnost vznikla sdružením zemědělských farem, které se zabývají chovem hovězího dobytka v podhorských oblastech okresů Česká Lípa, Děčín, Cheb, Liberec a Litoměřice za účelem společného odbytu.“
Svou produkci – především hovězí maso v kvalitě bio tito farmáři finalizují na společných jatkách ve Šluknovském výběžku. Spojené farmy hospodaří ve větších nadmořských výškách a v chráněných krajinných oblastech či jejich okolí. Proto se věnují především extenzívní zemědělské výrobě, která je šetrná k přírodě. „Orientujeme se na kvalitu potravin a ochranu životního prostředí. Z pohledu ochrany životního prostředí se můžeme pochlubit výskytem celé řady vzácných druhů rostlin včetně orchidejí na našich loukách a pastvinách. Ověřili jsme si, že lze úspěšně skloubit ochranu přírody s produkcí biopotravin,“ uzavírá Kamil Toman.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down