Obec Otročín leží nedaleko Karlových Varů ve zvlněné lesnaté krajině v severozápadní části Tepelské vrchoviny na území chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Nachází se přímo ve středu trojúhelníku, jehož vrcholy jsou města Bečov nad Teplou, Toužim a Teplá. Předchůdcem dnešní obce bylo staré slovanské okrouhlé sídliště na návrší nad soutokem dvou potoků, zmiňované již koncem 12. století. Dnes střed kdysi původní slovanské osady připomínají jen zbytky kamení rozházené po bývalé kostelní a hřbitovní plošině nad silnicí na Teplou. Historici se domnívají, že tuto osadu původně založila rodina nebo rodiny propuštěných otroků, kteří zde kolonizovali půdu předtím neobydlenou. Z toho pravděpodobně vyplývá název vesnice.
V těchto extenzivních podmínkách se velmi úspěšně prosazuje velký zemědělský podnik. Farma Otročín s. r. o. hospodaří na 1600 hektarech zemědělské půdy, z níž zhruba polovina připadá na ornou půdu a polovina na trvalé travní porosty. Pozemky leží v nadmořské výšce okolo 700 metrů, z velké části se rozkládají na Tepelské náhorní plošině. Na orné půdě se pěstují obilniny (200 ha ozimá pšenice, 200 ha ozimé triticale), na dvě stě hektarech najdeme jetelotrávy a zhruba stejnou rozlohu má k dispozici také peluška určená na senáž.
Hlavním produktem farmy je biomléko od 560 českých strakatých krav. „Všechny ostatní činnosti vnímáme jako servis pro produkci biomléka v té nejvyšší kvalitě,“ říká ředitel Farmy Otročín Ing. Richard Tintěra. I rostlinná výroba je plně podřízena živočišné.
Živočišná výroba se přitom kromě mléka zaměřuje také na produkci zástavu plemene české strakaté a na chov masného skotu ve středisku Měchov. Zde najdeme zhruba 200 kusů základního stáda, většinou kříženek plemene české strakaté a charolais s certifikací bio.