Biosekurita je jedním z účinných nástrojů ke snížení spotřeby antimikrobních látek v chovech hospodářských zvířat. Zavedení, a především pak důsledné dodržování vysoké úrovně biologické bezpečnosti může podstatně přispět ke snížení výskytu antimikrobiální rezistence, a to nejen prevencí průniku původců onemocnění do chovu, ale také snížením používání antimikrobiálních látek.
Při nesprávném použití antimikrobiálních látek se zvyšuje riziko vzniku a šíření rezistence v populaci. Za žádných okolností nesmí být antimikrobiální látky v chovech hospodářských zvířat používány jako kompenzace nízké hygienické úrovně chovu, nedostatků v práci managementu, zootechniků i ošetřovatelů.
Dodržování zásad biosekurity významně snižuje potenciální riziko průniku infekce do chovu (externí biosekurita) a jejího šíření v areálu farmy (interní biosekurita). Většina patogenů může být přenášena přímo nebo nepřímo. K přímému přenosu dochází kontaktem zdravých a infikovaných zvířat. Infekce se do organismu může dostat kůží (Západonilská horečka), spojivkou (Moraxella bovis), vdechnutím (Mycobacterium bovis, Q horečka, Parainluenza virus), dutinou ústní (Escherichia coli, Salmonella), reprodukčními orgány (Brucelóza) nebo placentou (BVD – bovinní virová diarhoea). Nepřímý přenos je běžný u patogenů, které jsou odolné vůči podmínkám prostředí. Ty se mohou šířit prostřednictvím živých vektorů (lidmi, hospodářskými zvířaty, domácími nebo volně žijícími zvířaty, hmyzem, hlodavci) nebo kontaminovanými předměty, jako jsou vozidla, obuv, vybavení, krmivo, voda, podestýlka, vzduch.
Přestože zavedení a dodržování všech zásad biologické bezpečnosti vyžaduje určité finanční náklady, v dlouhodobém horizontu představuje pro chovatele investici do budoucna, která se projeví nejen ve zlepšení zdravotního stavu stáda včetně zvýšení úrovně welfare, snížení morbidity a mortality, ale i ve zlepšení produkčních a reprodukčních ukazatelů, což má pozitivní vliv na ekonomickou rentabilitu chovu.
Více se dočtete v článku autorů doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., Ing. Gabriely Malé, Ph.D., a MVDr. Josefa Práška, Ph.D., který vyjde v zářijovém čísle časopisu Náš chov.*