Ve dnech 2. a 3. května letošního roku uspořádali zástupci ČZU 3. ročník hybridního semináře pro mladé vědce a studenty. Téma semináře bylo široké a v rámci se přednášející zabývali aspekty umělého oplodnění malých přežvýkavců, kryobilogií spermatu skladování tekutého spermatu, analýzou kvality spermatu moderními analytickými metodami, konzervací embryí plemen ovcí a koz a mnoha dalšími.
Cílem semináře je zprostředkovat vědcům a studentům přehled o moderních metodách, které se v současné době používají ve špičkových laboratořích po celém světě, a vybudovat ještě těsnější vazby mezi několika laboratořemi v podobném oboru.
Druhý květnový den
První přednášku 2. 5. 2024 měla Jessica Rickard z univerzity a měla název Proč se zmrazené spermie nemohou dostat přes děložní čípek ovcí.
Julián Santiago Moreno z Instituto Nacional de Investigación y Tecnología Agraria y Alimentaria ve Španělsku mluvil o endokrinní a molekulární podstatě kryorezistence spermií malých přežvýkavců.
Bouchra el Amiri z INRA v Maroku hovořila o strategii zlepšování umělé inseminace ovcí.
Rosaura Pérez Pe Biofitter z Facultad de Veterinaria, Universidad de Zaragoza ve Španělsku popisovala melatoninový receptor MT1 u beranů jako nástroj ke zlepšení reprodukčních parametrů stáda ovcí.
Philippe Chemineau (INRAe- CNRS- Univ F. Rabelais. IFCE, Francie) mluvil o fotoperiodickém ošetření pro kontrolu sezónní produkce spermií u ovcí a koz.
Luca Palazzese (Katedra veterinárního lékařství, Univerzita v Teramu, Itálie) přednášel o alternativních technikách konzervace spermií malých přežvýkavců bez tekutého dusíku
Luas Correia (Universidade Federal Fluminense, Brazilie) přednášel na téma Nemrznoucí proteiny: potenciální kryoprotektivum gamet a embryí malých přežvýkavců.
María de Sousa BlancoSaBio (Národní institut pro výzkum volně žijících živočichů, IREC Katedra agrolesnictví a genetiky vědy a technologie, UCLM, Španělsko) se věnovala využití H2S ke zlepšení kryokonzervace spermatu berana, předběžné výsledky.
Třetího května
Úvodní přednášku druhého 3. 5. 2024) měla Laura Abril Parreňo ( Department of Physiology, University of Murcia, Španělsko) a jejím tématem bylo Molekulární a biochemické faktory přispívající k rozdílům v transportu spermií z děložního čípku.
Bart Gadella (Fakulta veterinárního lékařství, Univerzita v Utrechtu, Nizozemsko) přednášela o molekulárních aspektech oplodnění: lidské, kravské, prasečí a myší modely.
Nicoletta Neuman (Fakulta živočišného bioinženýrství, Univerzita Varmia a Mazury v Olsztyně, Polsko) popsala kvalitu spermatu jelena evropského uloženého v nadvarlatech a v kapalném stavu při 5 stupních Celsia.
Manuel Álvatez Rodríguezm(Instituto Nacional de Investigación y Tecnología Agraria y Alimentaria, Španělsko) se zabýval současnými pokroky v imunitní odpovědi samic na přítomnost spermií v prasečím modelu, vědecká inspirace pro výzkumníky malých přežvýkavců.
Szabolocs Tamás Nagy (Georgikon Kampus Maďarská zemědělská univerzita, Maďarsko) předsavil genoou banku maďarských místních ovcí.
Závěrečnou přednášku měla Joanna Souza Fabjan (Faculdade de Veterinária, Universidade Federal Fluminense – UFF, Brazílie) a zabývala se nechirurgickou umělou inseminací, obnovou embryí a embryotransferem u malých přežvýkavců.
Filipp Georgijevič Savvulidi poděkoval jménem organizačního výboru semináře, který s ním editoval Martin Ptáček, všem přednášejícím i diskutujícím a pozval je na příští rok.