14.04.2015 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Blíží se Národní výstava hospodářských zvířat - představí se na 800 zvířat

Největší tuzemskou chovatelskou výstavou v tomto roce bude Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně, která se uskuteční ve dnech 25. až 28. června 2015. Na její přípravě se podílí sedm chovatelských svazů a dalších deset odborných institucí, mezi nimi Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Záštitu akci udělilo Ministerstvo zemědělství ČR.

 

Výstava je komplexní přehlídkou hospodářských zvířat a všeho co patří k živočišné výrobě. Téměř dvě stovky vystavovatelů nabídnou technologie pro chov zvířat, veterinární a reprodukční techniku, krmiva a léčebné přípravky. V nemalé míře budou na výstavě zastoupeny také zemědělské stroje.

 

Masná plemena

Pro chovatele masného skotu je národní šampionát v Brně nejdůležitějších soutěžní přehlídkou roku 2015. Pro chovatele má prezentace zvířat odborné veřejnosti velký význam, neboť komerční zúročení ve formě lepšího prodeje plemenného materiálu je právě tím hlavním smyslem, proč se chovatelé na výstavách prezentují a vzájemně se mezi sebou porovnávají. „V tuto chvíli by nebylo odpovědné předjímat počet zvířat vystavených zvířat, ale očekávám, že zájem chovatelů bude ještě vyšší než v roce 2013. Tehdy se jich v Brně představilo více než 270“, uvádí Kamil Malát z Českého svazu chovatelů masného skotu a dodává, že zastoupena budou všechna u nás chovaná plemena. „Předpokládám, že největší zastoupení budou mít tradičně plemena charolais spolu s aberdeen angusem a limousinem“, říká Malát. Odborný program v podobě hodnocení zvířat a šampionátů jednotlivých masných plemen bude rozdělen do dvou dnů, a to čtvrtek a sobota. V neděli diváky čeká atraktivní přehlídka chovatelských skupin a úspěšná soutěž mladých chovatelů sdružených v Junior teamu.

 

Holštýnský skot uspořádá Národní šampionát

Výbor Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR již při minulém ročníku deklaroval, že Národní holštýnský šampionát roku 2015 se jako tradičně uskuteční v rámci Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně. „Představitelé holštýnského Svazu berou tuto největší letošní chovatelskou akci jako příležitost předvést svá nejlepší zvířata nejen před odborným domácím publikem, ale i před stoupajícím počtem návštěvníků ze zahraničí. K udržení vysokého zájmu zahraničních klientů o plemenný materiál, zvláště březí holštýnské jalovice, jejichž export v posledních třech letech výrazně narostl, je nezbytná propagace jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. K tomuto cíli je připravovaná národní výstava přímo předurčená“, říká Ing. Aleš Bychl ze Svazu chovatelů holštýnského skotu a upřesňuje, že se letošního šampionátu zúčastní 60 až 80 holštýnských krav a jalovic v černé i červené variantě.

 

Normandský skot

Na letošní národní výstavě se představí také normandský skot. Toto nepříliš známé plemeno získává stále více na oblibě, především u menších farmářů. Ze zkušeností v České republice i ve Francii se jako nejefektivnější jeví pro normandské plemeno využití v nízkonákladových a ekologických farmách, s následným vlastním zpracováním mléka či masa a prodejem finálních výrobků. Takovéto farmy mohou počítat s užitkovostí kolem 5000 až 6000 litrů vysoce kvalitního mléka. Efektivitu velmi významně dotváří vlastní prodej faremních výrobků.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down