11.08.2008 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Blíží se svátek chovatelů plemene charolais

Pětatřicátý mezinárodní kongres chovatelů plemene charolais se blíží – bude se konat ve dnech 15 až 27. srpna 2008. Jeho dějištěm budou tři státy střední Evropy – Maďarsko, Slovensko a Česká republika. V českých a moravských chovech již vrcholí přípravy na tento chovatelský svátek.

Delegáti z Velké Británie, Kanady, Austrálie, Německa, Rakouska a dalších zemí navštíví postupně chovy plemene charolais v Maďarsku, na Slovensku a v České republice. Mezi nejdůležitější akce české části kongresu se řadí výstava České charolais dny Přerov 2008 ve dnech 22. – 24. srpna 2008. Druhou neméně důležitou událostí bude prestižní výstava a elitní aukce jalovic a býků charolais na OPB Cunkov, která se chystá na 26. srpna.

Francouzi hodnotili a vybírali

V rámci příprav již absolvovali sérii návštěv na českých farmách významní francouzští chovatelé a šlechtitelé, kteří měli za úkol pomoci chovatelům s výběrem zvířat na výstavu a zodpovědět jejich otázky týkající se úpravy zvířat, výživy a jejich přípravy na předvádění.
Jedním z nich byl Roger Chevalier, který navštívil mimo jiné farmy Jana Zatloukala ve Velkých Dvorcích, ZP Hospříz, a. s., farmu Ing. Adolfa Neumanna v Okřešicích, farmu Hatlákových v Meziboří, ZD Velký Újezd, Agro Huzová a další.

Vybíráme z programu

• Pátek 22. srpna bude v Přerově věnován hodnocení zvířat všech kategorií francouzským odborníkem.
• Sobota 23. srpna bude dnem kongresovým – delegáti se na přerovském výstavišti seznámí s českým zemědělstvím, s chovem plemene charolais a hlavně s kvalitou zvířat v našich stádech.
• Neděle 24. srpna – zatímco výstava v Přerově bude pokračovat, delegáty čeká návštěva chovu charolais společnosti Sokolovská uhelná, prohlídka hradu Loket nebo exkurze do Karlovarské Becherovky.
• Pondělí 25. srpna – návštěva farmy charolais v Trojmezí, následuje prohlídka Chebu a Karlových Varů
• V úterý 26. srpna zamíří část delegátů do Cunkova na výstavu a aukci plemenných zvířat, část může volit exkurzi do skláren Moser nebo prohlídku Prahy, kde mohou zájemci strávit ještě další den.

Prestižní výstava v Cunkově
Úterý 26. srpna mají delegáti na programu návštěvu Prestižní výstavy charolais a aukce plemenných býků a jalovic na Cunkově. Kromě účastníků kongresu přijede do Cunkova i více než 160 francouzských chovatelů, delegace z Polska a další zahraniční návštěvníci. Samotná akce se bude konat v prostorách odchovny, která byla nedávno rozšířena o novou halu. Hlavním mottem výstavy je propagace úrovně chovu charolais v České republice. Chceme světu ukázat funkční plemenářský program zaštiťovaný Českým svazem chovatelů masného skotu, jehož výsledkem je kvalita čistokrevného charolais v Česku, která se významně neliší od francouzské. Proto také s výběrem nejlepších plemeníků a plemenic na výstavu v Cunkově pomohl Patrick Reversé, hlavní šlechtitel a autor šlechtitelského programu Charolais Optimal ve Francii. Reversé v několika opakovaných návštěvách letos prošel české chovy Ing. Pavla Kozáka, farmu rodiny Zobalových, farmu Bovet Sloupnice, Sokolovskou uhelnou, rodinnou farmu Hatlákových a ZD Pozovice.
V Cunkově se budou vystavovat plemenní býci a mladí býčci, krávy – matky býků, březí jalovice, starší a mladší jalovice. Celkem přes padesát kusů vybraných ze sedmi chovů. Po výstavě bude následovat aukce deseti jalovic, z nichž čtyři byly importovány z Francie, a nejlepších býků, kteří prošli letos odchovnami a záměrně nebyli nabídnuti v aukcích po výběrech. Jsou to: Poseidon z Cunkova ZTI 289 (Ijoufflu x Exeden), Oswald SU ZTI 299 (Ostani x Nelson) z chovu společnosti Sokolovské uhelné, Proutek z Dubu ZTI 309 (Letton x Jockey) od chovatele Agrokomplet 2000, Janův Důl. Plamen ZTI 406 (otec Novotel x Ficus) pochází z chovu ZD Opařeny, Poutník z Boru V ZTP 301 (otec Paladin) z chovu a odchovny Vlastimila Zobala, Pytlík z Meziboří ZTI 422 (Pacifik x Casoar), z chovu Ing. Vlastimila Hatláka, Olda Smilovský ZTP 369 (Pacific x Heureka, hodnocen 94 body) ze ZD Pozovice. Katalog aukčních i vystavovaných charolais bude ke stažení na internetových stránkách svazu první týden v srpnu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down