Infekce bovinním koronavirem (BCoV) u telat způsobuje velké hospodářské ztráty chovů skotu na celém světě. Jaké jsou respirační příznaky infekce, přenos mezi různými druhy virů, léčba a kontrolní opatření? BCoV je hlavním virovým patogenem spojeným s poruchami dýchacího ústrojí a enterickým onemocněním u telat.
Virus vydávají do prostředí dýchací i enterální sekrece ve vysokém množství (miliarda virových částic na ml) po dobu až 14 dnů. V důsledku toho je BCoV infekce přenášena fekálně respirační cestou z matky na potomka nebo mezi telaty.
Proč telata?
Telata se rodí s nedostatečně vyvinutým imunitním systémem. To znamená, že imunitní systém novorozených telat reaguje pomaleji na patogeny (bakterie způsobující onemocnění, viry nebo mikroorganismy) a pokud ano, je odpověď slabá. Tele je náchylné k nemocem po významné období svého vývoje.
Predispoziční faktory infekce
Incidence BCoV se pohybuje mezi 15 a 70 % v přirozených ohniscích po celém světě. Klíčové faktory určující stupeň infekce:
Parita
Prvotelky produkují méně kolostra a nižší koncentraci imunoglobulinu (Ig) v kolostra než krávy v druhé nebo následné laktaci. Telata narozená prvotelkám jsou proto náchylnější k infekci BCoV.
Chladový stres
Chladový stres má negativní vliv na absorpční funkci střeva, a tedy na koncentraci Ig v séru hypotermických telat.
Chovatelské systémy
V intenzivních systémech mléčných farem existuje poměrně úzká interakce mezi telaty, jsou krmení mléčnými náhražkami. Naproti tomu je viditelný rozdíl u farem s chovem masného skotu, kde jsou telata odchovávána pod matkami, dokud nedosáhnou určitého věku.
Infekce dýchacích cest
Bovinní koronavirus (BCoV) je důležitou příčinou respiračních onemocnění telat. Virus se replikuje primárně v nosním a tracheálním epitelu a příležitostně v plicích. Mezi respirační příznaky patří horečka, serózní nosní výtok, kýchání, kašel a enzootická pneumonie. Infekce koronaviry mohou být komplikovány zamořením parazity (např. Cryptosporidia, Eimeria) nebo bakteriálními infekcemi (např. E. coli, Salmonella). Důležitá je přísná hygiena a účinný pasivní přenos imunity správným dávkováním mleziva. Používá se vakcinace a doporučuje se, aby se mléko obsahující vysoké množství protilátek specifických pro koronavirus krmilo telatům po dobu prvních 14 dnů života. Pokud jde o mezidruhový přenos virů, není dosud známo, zda může bovinní koronavirus, kvůli hostitelské specifičnosti, způsobit onemocnění lidí.
Doporučení WHO
Nemocná zvířata by nikdy neměla být určena pro spotřebu. Veterináři by měli hlásit veterinárním orgánům jakoukoli neobvyklou událost zjištěnou na trhu. Při a po návštěvě trhů se živými zvířaty nebo živočišnými produkty, by se měla uplatňovat obecná hygienická opatření. Je třeba se vyhnout konzumaci surových nebo nedostatečně vařených živočišných produktů.*