07.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bohatá expozice ovčáků v Přerově

Stejně jako na předloňské přerovské národní výstavě představil Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR bohatou expozici živých zvířat. Zatímco patnáct vystavených plemen ovcí reprezentovalo všechny užitkové směry, předvedená tři plemena koz zastupovala zvířata s mléčnou a masnou užitkovostí. Podle zavedeného scénáře byla pro ovčáky stěžejní sobota, kdy proběhla aukce plemenných beranů a předávaly se ceny chovatelům za nejlepší vystavená zvířata.

Také letos v ovčácké expozici převažovala plemena kombinovaného užitkového typu v zastoupení původní valašky, brgschaf, romney, merinolandschaf, zwartbles a bílá alpská. Početná byla i kolekce plemen s masnou užitkovostí, jmenovitě charollais, suffolk, texel, oxford down a berrichone du Cher. Po jednom byla zastoupena i plemena mléčná typu (východofríská ovce) a plemena plodná (romanovská ovce). Z kategorie zájmových plemen se pak v Přerově představily kamerunská ovce a kerry hill. Tuzemský chov koz reprezentovala plemena bílá krátkosrstá, hnědá krátkosrstá a burská koza.

Hodnocení ve slovenské režii
Hodnocení předvedených zvířat se ujal Ing. Marcel Matta, PhD, vedoucí útvaru kontroly užitkovosti ovcí a koz ze Štátneho plemenárskeho ústavu SR. „Zaujala mě především rozmanitost zastoupených plemen, z nichž některá v našich chovech ani nejsou, jezdím se na ně dívat právě k vám, do Čech. Zatímco v České republice se zaměřujete zejména na chov masných a kombinovaných plemen, na Slovensku vedle převažujících plemen s kombinovanou užitkovostí chováme hlavně mléčná plemena, konkrétně východofríské a lacaune. Z kombinovaných plemen se u nás chovají cigája, zušlechtěná valaška, merino, bergschaf a valaška. Pokud jde o masná plemena, tak na celkových početních stavech ovcí na Slovensku se podílejí asi pěti procenty. U našich chovatelů jsou zastoupena zejména plemenem suffolk a dále charollais, oxford down, berichon du Cher a ile de France. V kontrole užitkovosti je novým plemenem norský vilsau,“ řekl na úvod Ing. Matta.
„Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR dělá pro propagaci tradičního odvětí živočišné výroby opravdu hodně. Závidím vám zájem chovatelů o předvedení a propagaci svých zvířat. U nás jsou vlastně jen dvě velké ovčácké akce – Agrokomplex v Nitře a Ovenálie, a přesto musíme chovatele přesvědčovat, aby se jich se svými zvířaty zúčastily,“ dodal.

Oceněné chovy
Šampiónem výstav byl vyhlášený beran plemene merinolandschaf z chovu Jana Macků ze Cvrčovic (Zdounky). „Bez nadsázky jde o nejhezčího berana výstavy. Plemeník má velký rámec a vynikající stavbu těla,“ řekl na adresu šampióna slovenský delegát.
V České republice je do kontroly užitkovosti zapojeno 30 stád s počtem 2764 bahnic. Průměrné výsledky populace v reprodukčních ukazatelích dosahují následujících hodnot: oplodnění 84,1 %, plodnost 138,7 ‚%, intenzita, to je poměr počtu všech narozených jehňat k počtu bahnic v reprodukci 116,6 %, odchov 102,4 %. Jehňata dosahují průměrného přírůstku na úrovni 249 g.
Cenu za nejlepší kolekci bahnice s jehňaty plemene suffolk si odvezl Dušan Matušů z Padělků u Slušovic. Posuzovatel Matta vyzdvihl zejména osvalení a kondici bahnice, která ještě měla pod sebou jehňata.
V tuzemsku je suffolk nejrozšířenějším masným plemenem ovcí. Z celkového počtu 249 stád masných plemen jich téměř polovina (120) s počtem 5161 bahnic připadá právě na již zmiňované anglické černohlavé plemeno ovcí. Reprodukční ukazatele: oplodnění 86,9 %, plodnost 157,7 %, intenzita 137,1 %, odchov 117,3 %. Jehňata dosahují průměrného přírůstku 260 g.
Druhé a třetí místo představitel slovenského státního plemenářského ústavu přiřadil ke kolekci plemenných beranů merinolandschaf z chovu Ing. Václava Vítka z Kunštátu na Moravě, respektive kolekci (bahnice s jehňaty) romanovských ovcí Pavly Minarčíkové z Rožnova pod Radhoštěm.
Pokud jde o výsledky kontroly užitkovosti, pak romanovské ovce se v tuzemsku chovají v 52 stádech v počtu 1332 bahnic. Reprodukční ukazatele: oplodnění 97,6 %, plodnost 248,1 %, intenzita 242,1 %, odchov 200,8 %. Jehňata dosahují průměrného přírůstku 210 g.
Šampiónem mezi kozami se stal kozel mléčného plemene hnědá krátkosrstá chovatele Víta Vrby z Letohradu.
Za nejlepší kolekci byla vybraná koza s kůzlaty bílé krátkosrsté kozy, kterou předvedl Pavel Kubeš z Horního Újezda u Litomyšle. Součástí předváděcích akcí byla i ukázka střiže a v rámci doprovodných programů také ovládání stáda pasteveckými psy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down