03.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

BREEDPLAN - odhad plemenných hodnot u masných plemen skotu

V poslední době se rozvijí a velice rychle mění odhad plemenných hodnot u masných plemen skotu. V rámci kongresu ICAR, který se uskutečnil v Praze v červnu 2019, byla do programu zahrnuta sekce týkající se odhadu plemenných hodnot (PH) u masných plemen skotu. Příspěvek sumarizuje diskusi k referátu, který se týká odhadu plemenných hodnot u masných plemen skotu v rámci projektu BREEDPLAN autorů Crook a kol., 2019. Plemenné hodnoty jsou v rámci BREEDPLAN odhadovány celou řadu let a výstupy jsou přijaty pozitivně uživateli. PH z BREEDPLAN jsou akceptovány a mají příznivou reputaci.

S pokrokem v informačních technologiích zejména v oblasti rychlosti zpracování dat, stále se zlepšujícími analytickými přístupy a zvyšujícími se potřebami chovatelů, kteří produkují plemenná zvířata, se hledají a zvyšuje se zájem o globálně orientované iniciativy u poskytovatelů služeb pro odhad plemenných hodnot. Cílem je zvyšovat efektivnost a udržitelnost. V zemích, které mají funkční odhad plemenných hodnot na národní úrovni, je zájem o možnosti kombinace původů a výsledků kontroly užitkovosti na mezinárodní úrovni s dalšími zeměmi. To umožňuje porovnávat individuální zvířata na mezinárodní úrovni přímo na základě plemenných hodnot a poskytnout dodatečné informace chovatelům využitelných pro selekci. Možnost porovnat PH na mezinárodní úrovni je bezpochyby užitečná. Jednou z více než 120 členských organizací Mezinárodní organizace pro kontrolu užitkovosti (ICAR) je také ABRI (Agricultural Business Research Institute). Tato organizace v současné době zajišťuje data z Austrálie pro projekt Interbeef (mezinárodní odhad plemenných hodnot v rámci ICAR). Austrálie poskytla data od plemen charolais a limousin. To v praxi znamená, že BREEDPLAN je tak zapojen do projektu Interbeef, který zajišťuje mezinárodní odhad plemenných hodnot pro masná plemena. Příspěvek sumarizuje aktuální situaci v odhadu plemenných hodnot v rámci BREEDPLAN.

Každý odhad plemenných hodnot, který vychází z více zdrojů a jeho vývoj vyžaduje splnění široké škály podmínek a validací, které musí být schváleny zúčastněnými stranami a komerčními provozovateli před tím, než se přikročí k přechodu z výzkumné fáze do rutinního odhadu plemenných hodnot. Tyto zásady jsou samozřejmě platné i pro BREEDPLAN a jeho mezinárodní odhad plemenných hodnot. Ze zkušeností z BREEDPLAN je patrné, že zákazníci preferují společný odhad pro více plemen v rámci jednoho výpočtu. Korelace mezi zeměmi jsou dostatečně vysoké. Přínosem bude pro zákazníky poskytnout vedle plemenných hodnot i dodatečné informace o validaci modelů.*

Ing. Pavel Bucek,

Českomoravská společnost chovatelů, a. s.

Kontakt: bucek@cmsch.cz

Celý článek najdete v Našem chovu 12/2019.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down