27.04.2009 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brno místo Přerova

V plném proudu jsou přípravy Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky, která se uskuteční od 25. do 28. června 2009. Tento projekt se koná poprvé na brněnském výstavišti a kopíruje obdobnou akci, na níž jezdili chovatelé v minulých letech do Přerova. Dohodli se na tom její organizátoři – Genoservis, a. s., a Veletrhy Brno, a. s., kteří spolu úzce spolupracovali již v předchozích letech.

Genoservis, chovatelské svazy, sdružení a další odborné instituce zajistí výstavu, komentované předvádění a šampionáty hospodářských zvířat, zejména skotu, prasat, ovcí, koz a koní. Podle pořadatelů by mělo být na výstavišti ustájeno až 500 zvířat. Druhou částí projektu bude prezentace technologií pro chov zvířat, krmiv, veterinárních přípravků a také zemědělské techniky, kterou zastoupí převážně regionální prodejci. Podle slov Marie Surkové je i přes současnou nepříznivou ekonomickou situaci o účast na výstavě velký zájem. „Firmy si uvědomují, že i v této složité době je nutné propagovat své produkty a služby a nelze jen nečinně vyčkávat. V tomto okamžiku máme přihlášeno již 125 vystavovatelů a další firmy se stále hlásí a žádají o informace k účasti,“ sdělila vedoucí projektu. Národní výstava se uskuteční za podpory Ministerstva zemědělství ČR, spolupořadateli budou Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR a další zemědělské organizace.

Domácí i zahraniční rozhodčí
Ředitel Genoservisu Tomáš Truhlář uvedl, že chtějí uspořádat dosud největší výstavu hospodářských zvířat celorepublikového významu, na které se představí špičkové kolekce skotu, prasat, ovcí a koz. „Máme velký zájem o aktivní spolupráci se všemi chovatelskými svazy a ostatními plemenářskými organizacemi,“ dodal. Podle něho je v současnosti třeba bojovat za opětovné zvyšování stavů hospodářských zvířat, a to nejen skotu, ale i prasat.
Výkonný ředitel Svazu holštýnského skotu ČR Jiří Motyčka řekl, že v rámci doprovodného odborného programu by chtěl svaz uskutečnit setkání bonitérů a ukázat v praxi jejich práci, zejména studentům i chovatelům. Pro hodnocení zvířat budou pozváni kromě českých i zahraniční rozhodčí. Současně chce svaz výstavu v Brně využít k propagaci českých produktů našich chovatelů.

Kvalitní plemena prasat, koz a ovcí
Zajímavé jsou i plány Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, který hodlá zorganizovat přehlídku zvířat se zaměřením na kvalitu jednotlivých plemen. Ředitel svazu Jan Stibal předpokládá, že by zájemci mohli vidět nové technologie pro chov prasat, které zajišťují vysokou ochranu životního prostředí.
Třicet plemen ovcí a sedm plemen koz budou předvádět chovatelé sdruženi ve Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR. „V rámci doprovodných programů budou zemědělci předvádět zpracování svých produktů, tedy vlny i masa, chystáme i různé ochutnávky produktů, ale též módní přehlídky se zaměřením na výrobky z vlny,“ řekl zástupce svazu Vít Mareš.

Koně nebudou chybět
Součástí výstavy bude i prezentace nejrůznějších plemen koní. Desítky plemenných hřebců a klisen s hříbaty představí na ruce, pod sedlem i v zápřeži chovatelé z Asociace chovatelů koní ČR i dalších svazů. Nejlepší koně budou vyhodnoceni a oceněni na nedělním Dni koní. Pro širokou veřejnost a zejména děti bude určen venkovní westernový ranč s kruhovým koralem, kde budou probíhat ukázky westernového ježdění, komunikativní hry s koněm pro diváky i jízdy na traktůrcích a pony program pro děti. Akce navazuje na úspěšnou minifarmu při veletrhu Techagro. Souběžně s programem bude probíhat i soutěžní klání v gymnastice na koni – mezinárodní voltižní závod CVI.

Biomasa a energie
Vedoucí projektu Marie Surková zdůraznila, že se uskuteční také samostatná výstava Biomasa jako obnovitelný zdroj energie. „Tento obor byl již v letech 2006 a 2008 zvýrazněn při veletrzích Techagro a Silva Regina a letos se zaměříme na biomasu zemědělskou,“ uvedla. Doprovodný program se bude týkat pěstování vhodných rostlin a plodin k energetickým účelům, jejich zpracování a využití. Bude se také hovořit o výstavbě bioplynových stanic, a to z hlediska využití odpadu v živočišné výrobě.
Souběžně s Národní výstavou hospodářských zvířat se bude konat Mezinárodní výstava psů Intercanis, Mezinárodní výstava koček Interfelis a Mezinárodní výstava chovatelských a jezdeckých potřeb Propet. „Našim záměrem je vytvořit zcela nový, ucelený a v Česku ojedinělý chovatelský komplex hospodářských a zájmových zvířat,“ doplnila Marie Surková.

Klíčové informace
-Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky se uskuteční na brněnském výstavišti od 25. do 28. června.
-Pro návštěvníky budou připraveny špičkové kolekce hospodářských zvířat, zejména skotu, prasat, ovcí, koz a koní, ale i komentované předvádění a šampionáty.
-Souběžně s Národní výstavou hospodářských zvířat se bude konat Mezinárodní výstava psů Intercanis, Mezinárodní výstava koček Interfelis a Mezinárodní výstava chovatelských a jezdeckých potřeb Propet.
-Na brněnském výstavišti se uskuteční také samostatná výstava Biomasa jako obnovitelný zdroj energie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down