25.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bruna 2022: Odborný zájezd chovatelů brownek do jejich domoviny

V dubnu 2022 se při příležitosti 125 let Švýcarského svazu chovatelů skotu brown swiss v Zugu konala významná chovatelská akce a to Bruna 2022, tedy výstava skotu brown swiss a original braunvieh.

Čeští nadšenci si takovou příležitost nemohli nechat ujít! A tak byl Českým svazem chovatelů málopočetných dojných plemen skotu, z. s. (ČSCHMDPS), zorganizován odborný zájezd, v jehož programu kromě návštěvy výstavy nechyběla návštěva inseminační stanice Swissgenetics, návštěvy regionálních sýráren, zevrubné exkurze na farmách a společenské akce nebo návštěva měst Zug a Luzern.

Ačkoliv se výstava konala ve velkých stanech, uvnitř šlo o prvotřídně organizovanou a perfektně zvládnutou akci. Že se konala ve stanu nikoho nemohlo rušit. Součástí této dvoudenní výstavy byla soutěž mladých chovatelů, jak je v zahraničí běžné, a druhý den kromě klasických kategorií zde byly navíc zařazeny kategorie pro vysoce užitkové a dlouhověké krávy. Švýcarský svaz si evidentně zakládá na dlouhověkosti a funkčnosti brown swissek – odděleně soutěžily krávy s celoživotní užitkovostí 50–74 tisíc kg mléka, 75–84 tisíc kg mléka, 85–99 tisíc kg mléka a nakonec krávy stotisícové. Předvedení takto zasloužilých, a přitom perfektně vypadajících, dojnic je vždy silný zážitek i pro nás! Vyhlašovány byly další zajímavé kategorie – Miss Protein a Miss Genetika (dle GZW). V tipovací soutěži na grandšampionku bylo možno vyhrát opravdu kvalitní výstavní jalovičku. Z účastníků našeho zájezdu ji nevyhrál nikdo, možná to tak ale bylo lepší, protože jednou z podmínek soutěže bylo převzít a odvézt si jalovičku ihned, což by při našem způsobu cestování (minibusem a jedním osobním autem) byla obtížně řešitelná situace…

Pokud jde o původ účastnic, tak mezi jalovicemi a mladými kravami se pěkně umisťovaly dcery býků Noro, Arrow, Huge nebo Cadence. Ze starších krav byly běžné a tradičně dobře se umisťovaly dcery býků Blooming, Biver. Tito býci jsou registrovaní k plemenitbě v ČR.

Grandšampionkou výstavy Bruna 2022 se stala krásná seniorka Janina po známém býkovi Jongleur ET manželů Franze a Pascal Felderových s celoživotní užitkovostí 51 713 kg. Rezervní šampionkou byla vyhlášena pětiletá Haegar Holly, honorable mention byla také pětiletá velmi mléčná Duss BS Happy ET po býkovi Biver.*

Ing. Magdalena Zajíčková, 

INPLEM, s. r. o. a VÚŽV, v. v. i., Praha

Ing. Lenka Malinová,

INPLEM, s. r. o.

Foto Aneta Svitáková

Celý článek najdete v Našem chovu 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down