Proti novému subtypu virového hemoragického onemocnění králíků (rabbit hemoragic diseases - RHD), které se u nás začalo šířit zhruba před dvěma týdny na západě Čech, bude od poloviny srpna na trhu účinná vakcína.
Státní veterinární správa na svých stránkách uvedla, že podle informací Ústavu pro kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) by od 16. 8. 2017 měla být na trhu dostupná účinná vakcína ERAVAC, kterou se bude moci vakcinovat proti novému subtypu viru králičího moru RHDV2. Uvedená forma viru moru králíků byla poprvé zaznamenána ve Francii v roce 2010 a od té doby se šíří Evropou. V současné době začíná ve většině evropských zemí nahrazovat původní cirkulující RHDV kmeny.
„V chovech s tímto onemocněním zaznamenávají hromadné náhlé úhyny mláďat i pod 30 dní věku, zatímco ztráty dospělých králíků jsou průměrně asi dvacetiprocentní. Dále to je delší průběh onemocnění se zřetelnějšími klinickými příznaky postižení plic, jater, ledvin, tzn. nechutenství, ztížené dýchání. Vakcínu již mají registrovanou ve Francii, kde novou formu moru králíků potvrdili před sedmi roky. U nás je to velmi čerstvá záležitost. Snažíme se získat vzorky biologického materiálu z nemocných nebo uhynulých králíků, abychom mohli identifikovat typ viru a zahájit práci na vývoji nové vakcíny, optimálně bivalentní proti oběma typům viru - RHDV i RHDV2,“ uvedl na počátku krizového stavu předseda Ústřední odborné komise chovatelů králíků Českého Svazu chovatelů MVDr. Miloslav Martinec, Ph.D.
Z pohledu veterinárního zákona králičí mor není na seznamu nebezpečných nákaz, což vysvětluje, proč se nepřijímají mimořádná veterinární opatření. Chovatelům se doporučovalo zajistit odpovídající imunitu chovným králíkům a zejména v období reprodukce a odchovu králíčat dodržovat zásady biosekurity, aby se zamezilo přenosu viru krmivem, na oděvu, ale i prachem.
„Pokud dojde k selhání účinnosti vakcinace, je vhodné informovat veterinárního lékaře, který vakcinaci provedl, případně se obrátit na Ústav pro kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. Státní veterinární správa chovatelům králíků rovněž doporučuje, aby dbali zvýšené opatrnosti při nákupech nových zvířat a svá stávající zvířata chránili v rámci dostupných možností. V případě úhynu je nutné provést neškodné odstranění uhynulých králíků v asanačním zařízení,“ uvedl tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček.*