Chirurgická kastrace kanečků coby efektivní způsob eliminace kančího pachu z vepřového masa má v chovech prasat Evropské unie zřejmě odzvoněno. Její konec odstartovala v roce 2010 podepsaná Bruselská deklarace, v níž se pod sílícím tlakem ochranářských iniciativ členské státy zavázaly skončit se zmiňovanou tradiční metodou do roku 2018. Z povolených alternativ se nabízí i výkrm kanečků.
Zákaz konvenční kastrace v chovech prasat byl také hlavním bodem konference, kterou 26. února 2014 uspořádala katedra speciální zootechniky ČZU v Praze ve spolupráci se Zemědělskou společností při ČZU v Praze. Z vystoupení domácích specialistů i slovenských odborníků se asi padesátka účastníků akce, která se odehrála na akademické půdě v pražském Suchdole, dozvěděla, co další z mnoha omezení Evropské unie přinese. Ať už z pohledu chovatelské praxe, tak jateckých provozů, tržní sítě obchodních řetězců a nakonec i spotřebitelů.
Z alternativ nahrazujících chirurgickou kastraci přichází v úvahu chirurgická kastrace s použitím analgetik nebo inhalační anestezie a imunologická kastrace. Vedle pokroku ve šlechtění a výživářských opatřeních jako možnostech, které do určité míry eliminují riziko výskytu kančího pachu, se pak nabízí výkrm kanečků.
Výkrm nekastrovaných zvířat samčího pohlaví má tradici zejména ve Velké Británii, v zemích jako je Španělsko, Švédsko, Německo, Belgie, Francie nebo Nizozemsko se podíl vykrmovaných kanečků zvyšuje v posledních letech.*
Více se dočtete v dubnovém číslu časopisu Náš chov