08.01.2021 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost ve víru virů

Covid-19, SARS, MERS, africký mor prasat či ptačí chřipka jsou virová onemocnění, která v poslední době mění náš svět. A musíme se připravit na to, že přijdou další, možná i horší pandemie. Akorát se ještě neví kdy. Ale přijdou. Jako zběsilé míchají viry kartami i v zemědělsko-potravinářském oboru a jen tak asi nepřestanou. Navíc jsme na prahu nové zemědělské politiky EU do roku 2027, jejíž podpory a dotace kladou veliký důraz na zelené technologie, počínaje omezením pesticidů či zlepšením života hospodářských zvířat a konče snižováním uhlíkové stopy. Budoucnost nebude pro zemědělce žádná procházka růžovým sadem.

Shodli jsme se na tom s Ing. Michalem Karmazínem z třeboňské společnosti AGRICO. I když se zdráhá být jakýmsi vizionářem z Třeboně, již třicet let sleduje světové trendy, je téměř v každodenním styku s českými chovateli a jeho názory mají mezi zemědělci velkou váhu.

 

Pomineme-li nestále propíraný covid, kde vidíte největší rizika chovatelů hospodářských zvířat?

Určitě hrozí zavlečení afrického moru prasat do našich chovů. Ohniska nákazy jsou za dveřmi, první na ráně jsou chovatelé ve Šluknovském a Frýdlantském výběžku, ale nejen oni. Mor prasat bude podle mého názoru permanentní hrozbou, a proto by měli naši chovatelé stále dodržovat všechna bezpečnostní opatření a klást na ně veliký důraz. Na polské straně hranic se před časem zase likvidovala ohniska ptačí chřipky, takže velké riziko představuje i toto onemocnění.

Celý obsáhlý rozhovor naleznete v Zemědělci č. 2.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down