12.09.2004 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bujní koně s duchem a krví Orientu

Pořadatelé dvanácté Národní přehlídky koní plemene Shagya-arab vybrali letos pro uskutečnění svojí akce příjemné prostředí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že spoře působící Shagya-arab nemá s mohutným klabonosým „kladrubákem“ mnoho společného, opak je pravdou.

V období mezi dvěma světovými válkami se hřebci i klisny tohoto plemene podíleli na rozšíření krevní základny starokladrubských koní a jejich určitém zušlechtění. Tvrdé plemeno, které vzniklo přibližně před 200 lety v Rakousko-Uherských vojenských hřebčínech z pouštního araba s pokračující modernizací armády ale postupně ztrácelo na významu.
„V roce 1993 se v celé České republice našlo přibližně padesát klisen vhodných do plemenitby, hřebec tu nebyl žádný. Chov se ale postupem času rozvinul, podle posledních údajů u nás máme 360 koní tohoto plemene. Z toho je osmnáct plemenných hřebců, 138 plemenných klisen, 60 až 80 mladých klisen a zbytek tvoří mladí hřebci. Ročně se rodí třicet až padesát hříbat, které odpovídají přísnému chovnému cíli,“ shrnul Otto Dlabola, předseda Svazu chovatelů Shagya-araba České republiky.

Nejlepší byla klisna
Na přehlídku přivedli majitelé ukázat přibližně šedesát koní, nejsilněji byly zastoupeny kategorie mladých a plemenných klisen. Kdo se těšil na čtveřici přihlášených plemenných hřebců, dočkal se pouze dvou, z nichž 781 Shagya V-CZ (Salim) již přehlídku v minulých letech dvakrát vyhrál. Třetí celkové vítězství mu ale tentokrát porota nepřipsala, ale získal první místo v šampionátu plemenných hřebců. Titul Kůň přehlídky 2004 udělili rozhodčí klisně Saiga CZ-Sh-A-130 narozené 14. 5. 1997, která se stala zároveň vítěznou plemennou klisnou. Pochází z rodičů narozených ve slovenském hřebčíně Topolčianky, otce 3225 Koheilan I-CZ Top. (po Koheilan III Top.) a matky Šagina CZ-Sh-A-83 Top (po 201 Kasr El Nil I Top.). Nejvyšší známky jí trojčlenná porota přiznala za typ a hlavu (shodně 10, 10, 9), nejméně za krok (7, 7, 7). Jejím chovatelem a zároveň majitelem je Jiří Kurel ze Ždánic.
V kategorii mladých klisen nejvyšší příčku obsadila Shakira S 25/15/Top. Vítězným mladým hřebcem se stal Hadži S 1/26/Sh, kterého má majitel zatím pro radost. Poté co získal cenu, zvažuje jeho uchovnění.
Úroveň předváděných zvířat zhodnotil jeden z rozhodčích a celosvětově známý odborník Dr. Johanes Flade následovně: „Kvalita koní je opravdu dobrá, minimálně v celoevropském průměru. Ti, kteří se umístnili na prvním nebo druhém místě, jsou nadprůměrní. A především prostředí kladrubského hřebčína je jedinečné. Je tu mnoho lidí, kteří se o to zajímají a velmi dobré publikum.“

Chovný cíl je přísný
Kvalitu přičítá předseda svazu Otto Dlabola především tomu, že chovný cíle plemene Shagya-arab se u nás dodržuje nejpřísněji z celé Evropy, hlavně vzhledem k tomu, že se s chovem vlastně začíná. „Především se hledí na zevnějšek, typ zvířete. Shagya-arab připomíná arabského plnokrevníka, ale většího rámce. Od hlavy je ušlechtilý, s dlouhým, klenutým krkem, vysokým dlouhým kohoutkem, rovnou horní linií. Má být dostatečně hluboký, široký v prsou a hrudi, ale především má mít prostorný, ladný pohyb. Tyto znaky jsou u koní dost dobře zachované, protože se projevuje rozumná příbuzenská plemenitba.
Příliv krve se dá samozřejmě korigovat použitím arabského plnokrevníka. Je ale pozoruhodné, že se v České republice daří udržet kvalitu i bez něj. Možná díky kázni chovatelů, kteří pochopili, že Shagya-arab se má chovat tak, aby měl arabské krve co nejméně a zůstaly zachovány původní linie.“ Zároveň varoval chovatele před nadměrnou snahou zvýšit ušlechtilost koně právě s pomocí arabského plnokrevníka. „Poruší tak šlechtitelský program a vyřadí se ze skupiny čistokrevného Shagya-araba.“
A ještě jednu radu měl pro majitele tohoto plemene: „Měli by více sportovat. Je tu mnoho čtyřletých koní, kteří nejsou vůbec cvičeni a jsou jen pro radost. Bylo by vhodné, aby startovali například v distančních dostizích, dají se zapřahat, jsou lehce jezditelní, příjemní na chování v rodině a doma.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down