18.08.2003 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Býci na přehlídce

Nabídkové katalogy plemenářských firem hýří barvami, fotografie jsou dílem profesionálů, mají ještě vůbec chovatelé zájem vidět plemeníky na vlastní oči? Jasnou kladnou odpovědí se stala přehlídka býků 18. června v Hradišťku p. Medníkem. Návštěvníků bylo okolo pěti stovek a s velkým zájmem shlédli přehlídku padesáti sedmi plemeníků, od nejstarších již prověřených zlepšovatelů po ty nejmladší teprve v testu.

Dopoledne byla na programu přednáška německého odborníka dr. Jana Detterera, který pracuje jako veterinární lékař na stanici pro inseminaci a embryotransfer v Georgsheilu ve Východním Frísku a patří svazu VOSt. Podrobnější informace o obsahu přednášky, která se týkala reprodukceve velkých stádech skotu, přineseme v některém z dalších čísel časopisu. Potvrzením, že šlo o aktuální téma byl nejen plný sál posluchačů, ale i jejich dotazy na závěr. Týkaly se především inseminace. Většina fríských farem využívá služeb inseminačních techniků VOStu. Podle Detterera jde o podniky o velikosti okolo stovky krav v průměru. Pokud by se měl vyjádřit k inseminaci vlastními pracovníky podniku, považuje situaci v chovech s například i tisícovkou dojnic odlišnou. V oblasti působnosti VOStu jezdí technici inseminovat většinou (mimo letních horkých měsíců, kdy farmáři nemají zájem) dopoledne i v odpolední směně. Patří v rámci Německa k nejvýkonnějším a při průměrné vzdálenosti na jednu inseminaci 10 km provede jeden technik v průměru za rok okolo šesti tisíc prvních inseminací. Jak nám sdělil dr. Detterer celkem jde ročně o počet okolo deseti tisíc. Přitom cena za inseminaci je vždy kalkulována zároveň s cenou dávky.
Odpolední blok v prostorech předvadiště inseminační stanice zahájil Tomáš Barták ukázkou záořeže dvou starokladrubských hřebců v tandemu. Oba – dvanáctiletý a a ……………………………. Působí v chovu Favory Benice jako plemeníci.
Po kráse vznešného kroku běloušů již předvadiště po celé odpoledne patřilo býkům.

Zahájila strakatá plemena
Úvodní pětka býčků českého strakatého plemena je v majetku Chovatelskéhpo družstva Impuls a komentáře se ujal Ing. Antonín Krajčíř. Šlo o plemeníky, kteří letos ukončili test v odchovně v Bohdalci. První – nejstarší narozený v roce 2001 Bak (MKM-252) je synem MKM-221. Zbývající se narodili v roce 2002. Amur (RAD-128) a Bastion (RAD-148) jsou syny německého Rola (RAD-086). Bivan (RAD-147) pochází z Agronea Polička, otcem je Randy (RAD-095), matka nadojila na druhé maximální laktaci 12 724 kg mléka s 3,5 % bílkovin. Chovatelé ji intenzivně využívají přes embryotransfer. Býk bude zároveň testován v Německu. „Dva až tři býci z naší strany budou ročně testováni na německé populaci,“ uzavřel Antonín Krejčíř.
Přednosti plemene montbeliard se rozhodl popsat v komentáři Ing. Karel Kovář ze společnost Plemko. Plemeno je fylogeneticky příbuzné s českým strakatým a v Česku je označováno jako C100. „Ve fenotypu,“ popisuje Kovář, „vyniká vysokým tělesným rámcem, dobrou hloubkou, vysokou růstovou schopností, dobrou jatečnou výtěžností a zmasilostí.“ Ročně 15 % inseminací býky českého strakatého plemene připadá na plemeníky montbeliard. V Hradišťku předvedli dva tříleté: Zoncourt (UF-071) a Zardian (HEL-032). Oba mají v pozici otce matky nepřekonatelného Bois le Vin.
Šest dalších strakatých plemeníků již komentoval hlavní šlechtitel Naturalu Ing. Josef Šlejtr.
Blister (MOR-113) se narodil v ZOD Čáslavice, jeho plný bratr RAD-065 již působí jako zlepšovatel. Rodina, ze které pochází vyniká mléčným charakterem a dlouhověkostí. Přehlídku uzavřel fanfárami doprovázený Ruptur (RAD-118). Již šestiletý fleckvieh plemeník dosáhl v Německu vysoké plemenné hodnoty pro kg mléka (1869) a tak se řadí k absolutní špičce. Jeho dcery jsou typického kombinovaného typu, s pevnými končetinami a dává velmi vitální potomstvo. Další jejich předností jsou znaky fitness. Býk je extrémně vhodný na jalovice.

Masná plemena i bezrohá
Ukázku kolekce býků masných plemen zahájil masný simentál Javanais V. Narodil se v roce 2001 a v tetsu přirůstal 1900 gramů, získal i výborné bodové hodnocení exteriéru (89 bodů). Teprve roční Kubula z Kaliště (ZLI-349) přirůstal v tetsu 2267 gramů denně a získal vynikající hodnocení za osvalení a užitkový typ. Čtveřici charolais uvedl Juno Smilovský (ZCH-637) vhodný pro užitkové křížení, výborně osvalený. Bovet Jork (ZCH-588) v majetku Agrokompletu Český dub váží v roce a půl už 900 kg. Je synem francouzského Impaira a v testu přirůstal 2167 gramů. Od narození dosáhl denního přírůstu 1700 gramů. Jock z Cunkova-P (ZCH-556) a Chiran-P (ZCH-440) jsou oba heterozygotně bezrozí. Na bezrohost charolais šlechtili Američané použitím býků plemen aberdeen angus. V tomto směru je unikátním bezrohý Chiran, jehož gen P pochází z mutace. Býk má francouzské předky až do roku 1886, kam jeho známý rodokmen až sahá.
Tečku za „masňáky“ udělal belgický modrobílý Jasper-ET z Cunkova (ZBM-197). Jde o prvního býka plemene odchovaného v Česku. Belgické modrobílé je vhodné pro užitkové křížení i s dojnými plemeny. Problémy s porody se vyskytují pouze v rámci čistokrevné plemenitby, při křížení k nim nedochází.

Holštýnské defilé
Celkem třicet šest holštýnských plemeníků přivedli postupně do předvadiště. Sedmičku holštýnů v červeném kabátě uvedl Leopold (RED-380), natestovaný i v Bavorsku a Frísku, narozený v roce 2000, syn známého Lentiniho (NB-787). Matka nadojila na první laktaci 13 002 kg mléka s 3,7 % bílkovin. Býk je využíván již nyní mimo testaci. Ve všech třech zemích je natestován i Stanley (RED-389), jediný syn Stadela v Česku. Z ostatních lze uvést představitele výstavního typu Daisy (RED-353) a Mister Vondela (RED-036) zlepšovatele natestovaného na černé holštýnské bázi.
Černou populaci uvedla hned trojice ročních býčků najednou. Tři plní bratři EM-JO Geneva, Goldie a Grace synové BW Marshalla (OM Maizefield Bellwood) pocházejí z amerických embryí a budou testováni v USA i v Česku. Glory, další syn BW Marshalla se narodil na farmě Ing. Jiřího Ekla a bude rovněž testován i v USA. Ostretin Gucker-P je historicky první holštýnský plemeník na inseminační stanici, který je geneticky bezrohý (heterozygotně). Ostretin Grent TM TV TL byl otestován na přítomnost semiletálního defeku mulefoot. „Tento faktor je pravděpodobně přítomný v genotypu více plemeníků používaných v inseminaci v Česku, ale běžně se netestuje a neuvádí,“ řekl Josef Šlejtr.
Ostretin Garton je otestovaný na genotyp pro kappa kasein a je nositelem vlohy BB. V této souvislosti ing. Šlejtr uvedl podstatné rozdíly ve spotřebě mléka pro výrobu sýra mezi různými genotypy pro kappa kasein. Při kombinaci AA je spoteřba na výrobu jednoho kg sýru 5,47 kg mléka, naopak při BB pouhých 4,35 litru. Pokud se však ve stádě vyskytuje alela pro kappa kasein E, mléko k výrobě nelze použít. Komentující tak nabídl řešení: pro korekci: využít plemeníky nositele genotypu BB.
Po přehlídce zhruba desítky dalších plemeníků dostaly prostor opět fanfáry. Tentokráte, aby uvítaly dvě hvězdy, které celou přehlídku uzavřely: Castelbosco Form Barmana (NEB-815) a Aquila Majic Lupin (NX-869). Barman dává potomstvo s otevřeným žebrem, s výrazně vpředu pnutý vemenem. Má vysokou plemennou hodnotu pro obsah somatických buněk.
Lupin patří mezi nejstarší plemeníky na stanici. Je nejen rámcový as abnormální hloubkou hrudníku, ale jeho dcery vynikají fantasticky utvářenými končetinami. „Jsou hluboké a široké, tvrdé krávy, schopné přijmout velký objem sušiny,“ uzavřel komentující.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down