15.07.2004 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Býčí show na Hradišťku zaujala

Přehlídka býků na inseminační stanici je vždy pro chovatele událostí. „Býk je polovina stáda,“ říkají staří praktici a i nejnovější trendy jim dávají za pravdu. Potvrdil to zájem více než pěti stovek chovatelů, kteří přijeli devátého června do Hradišťka pod Medníkem a shlédli přes čtyřicet býků dojných i masných plemen.

Dopoledne patřilo semináři, jehož hlavním přednášejícím se stal Ing. Dieter Hanselmann. Ten pracuje pro německou inseminační společnost BVN jako poradce. Kromě toho vlastní ve sdružení s dalším zemědělcem farmu s chovem dojeného stáda plemen fleckvieh a holštýnským. Původně poskytovali farmářům poradenství v oblasti výživy, managementu chovu a reprodukce, před dvěma lety přešli na komplexní systém, kdy zahrnuli do služby i ekonomiku chovu. Tato komplexní nabídka je na objednávku a farmáři za ni platí.
Úvodem vysvětlil aktuální trend, který se v Německu prosazuje: zajistit chov bezproblémových zvířat, která přinášejí farmáři maximální profit. „Mám často stáda s užitkovostí kolem sedmi tisíc litrů mléka, která vydělávají více než jiná s deseti tisíci,“ potvrdil příkladem Dieter Hanselmann. Podstatné je znát náklady ve vlastním chovu, ale i porovnávat je se sousedy. O ekonomice chovu podstatně rozhodují tři položky – objemná krmiva, koncentrovaná krmiva a náklady na obrat stáda. Hanselmann dosahuje na své farmě u plemene fleckvieh průměrné užitkovosti 8300 kg a u holštýnek 8850 kg mléka za laktaci. Jeho cílem je naplnit kvótu 1,5 mil. kg mléka chovem 160 dojnic.
Krmení v době laktózy
Hlavním tématem přednášky byl vliv krmení a managementu chovu na obsah složek mléka. Na počátku laktace je nejdůležitější příjem energie. Laktóza je limitujícím faktorem pro množství mléka a hormonální produkci. Je třeba zařazovat krmiva bohatá na škrob. Nedostatek energie má za následek nejen snížení mléčné produkce a obsahu tuku v mléce, ale i další zdravotní problémy. Pokud chybí vláknina, vede to přes acidózu k poklesu obsahu složek mléka, plodnosti, problémům s paznehty a podobně. Naopak na konci laktace je důležité se vyvarovat ztučnění zvířat, a proto včas vyřadit krmiva bohatá na škrob, jakými jsou obilí, zrno kukuřice, brambory, CCM nebo kukuřičná siláž.
Dojnicím stojícím na sucho nelze v žádném případě zhoršit podmínky chovu. Do jejich krmné dávky se zařazuje seno. Naopak je vhodné se vyvarovat krmení senážemi s vysokým obsahem vápníku a sledovat i obsah draslíku. Jinak dojnice reagují nižší produkcí a únavou po porodu. Přechodné období rozhoduje o nastupující laktaci. Nesmí se náhle zvýšit dávka koncentrovaného krmiva. Její výše by se neměla měnit ani několik dní po porodu.
Hlavním měřítkem zůstává výše příjmu krmiva. Na začátku laktace je třeba dobré zásobení energií a vlákninou. Zařazují se krmiva bohatá na škroby – například kukuřičná siláž, CCM, zrno kukuřice, obilí a cukrovarské řízky. O mléčné bílkovině rozhoduje tvorba kyseliny propionové. Důležité je i nasadit krmiva s vysoce kvalitní vlákninou, například top siláže, vojtěšku nebo pivovarské mláto. O obsahu tuku v mléce rozhoduje kyselina octová. Koncentrované krmivo by nemělo překročit podíl 40 až 50 % z celkové krmné dávky. Nelze zapomenout na kvalitu proteinu, tedy znát jeho by-pass podíl.

Mladí a nadějní
Po krátkém předvedení starokladrubských hřebců z Favory Benice se ujal slova Ing. Michal Basovník, aby zájemcům představil čtyři plemeníky a jejich chovatele - družstvo Impuls. „Nejlepší evropská genetika v rukou českých chovatelů – tolik ke stručné a přitom výstižné charakteristice Chovatelského družstva Impuls, oprávněné organizaci, založené 21. března 2001 chovateli českého strakatého skotu,“ zahájil Basovník.
První předvedený býk Behavior (BCH-72) dosáhl v testu přírůstku 1425 gramů, hodnocení exteriéru 86,1 bodu. Jeho otcem je Romel (BCH-70), který byl dovezen v roce 2001 pouze za účelem produkce synů. Jde o prvního a jediného syna z domácí produkce po tomto významném býkovi nasazeném do testu v České republice. Jeho předností je výborná mléčná produkce se zachováním vysokého obsahu složek. Dále vysoké hodnocení končetin a vemen. Potomstvo dosahuje středního až menšího tělesného rámce.
Býk Briliant (HG-208) dosáhl v testu přírůstek 1488 gramů, hodnocení exteriéru 83,2 bodů. Otcem býka je Hippo (HG-183) pocházející z velmi známé linie Honig.
Blaze (RAD-161) dosáhl v testu přírůstek 1937 gramů, hodnocení exteriéru 86,8 bodů. Otcem býka je REGIO (RAD-104), jeden z mnoha úspěšných pokračovatelů v České republice velmi dobře známé a úspěšné linie Redad. „Oblibu u našich chovatelů si linie získala díky vysoké mléčné produkci, typické pro představitele této linie a podílu plemene red holštýn, uvedl Michal Basovník. Na závěr doplnil: „Až do této chvíle jsme mohli našim chovatelům dokázat intenzitu šlechtění, kterou šlechtitelský program českého strakatého skotu postrádal. Ihned po založení Chovatelského družstva Impuls došlo k velmi přísné selekci stávajících matek býků, což mělo za následek zvýšení kvality testovaného materiálu. Druhým krokem bylo daleko rychlejší a pružnější zařazování nových špičkových býků do pozice otců, pokud možno na stodenních laktacích. Ostřejší selekci se nevyhnou ani býci na odchovně plemenných býků v Bohdalci, kde se průměrný denní přírůstek v testu pohybuje těsně pod hranicí 1,5 kilogramu. Zařazením býků do testu se však vzhledem ve světě zcela nestandardním postupům dáváme všanc naší konkurenci a nezbývá než doufat, že ona v poslední době tolik diskutovaná objektivita bude stejně objektivní pro nás, pro všechny.“

Montbeliardi z Plemka
Na přehlídce prezentoval Ing. Karel Kovář býky ve vlastnictví firmy Plemko Pardubice. Specializují se na šlechtění plemene montbeliard a jeho představitelé – plemenní býci Bazana UF- 84 a Azozo AMT-15 předvedli charakteristické znaky plemene, kterými jsou velikost těla, kdy je tělesný rámec velký střední až velký a robustní stavba těla.
„Zvláště Azozo ukázal svým pěkným osvalením, že montbeliard není jen skvěle dojicím plemenem, ale že je schopen překvapit i masnou užitkovostí. Vždyť testy potomstva čistokrevných Montbeliardů ve stanici SKVS ukázaly, že jsou v průměru o pět procent lepší než průměr vrstevníků české straky,“ uzavřel Karel Kovář.

České strakaté
„Určitě pro chovatele k zajímavým patří historicky poprvé v Čechách předvedený geneticky bezrohý Ralmesbach RAD-158, importovaný z Německa, kde je souběžně s Českou republikou testován,“ převzal komentář Ing. Josef Šlejtr, šlechtitel firmy Natural. Tento býk podědil bezrohost po svém otci, býku Ramhornovi. Matka je dcerou špičkového, u nás dobře známého Malfa. Ralmesbach je navíc nositelem genetického typu pro kappa kasein AB.
Prověřené zlepšovatele zastupoval Ruptur (RAD-118), skvělý v mléce, utváření vemen a končetin. Navíc prověřený na snadnost porodů, proto je jasnou volbou pro inseminaci jalovic českého strakatého plemene. Z dalších býků zaujal i například Rolan (RAD-117), jediný syn Rola v Česku nebo Batler, syn krávy z chovu z Pyšel po otci MKM-221.

Masná plemena nechyběla
Defilé desítky býků masných plemen zahájil masný simentál Javanais V (ZSI-204), pokračovala plemena blonde dÁquitaine, geneticky bezrohý limousine ZLI-320 a charolais. Z nich nejvíce zaujal diváky Jock z Cunkova P, geneticky bezrohý s mohutným rámcem a osvalením. Po piemontese přišlo na řada nyní velmi žádané plemeno belgické modrobílé. Z nich se největší oblibě těší inseminační dávky Jaspera z Cunkova ZBM-197, po kterém se již narodila první telata.

Červené varianty holštýna
Ukázku programu šlechtění červené varianty holštýna zahájili dva rozprověření býci Leopold a Stanley. Oba býci jsou představitelé typu šlechtění s větším důrazem na zevnějšek. Stanley je jediným synem býka Stadela v ČR. Ten je v současnosti nejlepším red holštýnem pro celkový zevnějšek v Německu i Nizozemsku a nejlepším býkem pro dlouhověkost dcer v Nizozemsku. Za zlepšovatele červeného holštýna se předvedl Vondel. Tento holandský rodák je již v Česku prověřen, zlepšuje produkci mléka a bílkovin. Pokud jde o znaky zevnějšku, tak jeho největší přednost lze vidět v utváření končetin dcer.

Reprezentace černých holštýnů
Nejmladší kategorii černých holštýnů reprezentovalo několik synů býků Morty, Gartera , Mr Ships a Forbiddena. Nejzajímavější byl zřejmě syn Championa z rodiny Comestar – EM-JO Hamper z farmy pana Němce ze Záběštní Lhoty.
Hodně pozornosti diváků si získal také Alpag Mtoto Cantucky, plný bratr italské šampiónky z Cremony 2003, krávy Bel Mtoto Diana VG 89. Tento syn legendárního Mtota je zařazen do testu vedle ČR také v Itálii.
Zlatým hřebem dne byla zdaleka největší kolekce synů býka BW Marshall. Tento syn Bellwooda je nejlepším prověřeným holštýnem v USA a jedním z nejlepších býků současného holštýnského světa. Je špičkově prověřen na mléčnou užitkovost i zevnějšek. Jeho sperma nemohlo být z veterinárních důvodů importováno do Evropy, a tak jsme odkázáni pouze na import embryí po tomto superzlepšovateli.
Tři býci byli kombinací BW Marshalla a Mtota. Podobně jako loni, mohli i letos chovatelé spatřit geneticky bezrohého holštýna, býka Ostretin Gucker. Tento býk byl loni natestován u nás a letos se testuje také v Německu, pochází z Zemědělské společnosti Ostřetín.
Absolutní tečku za přehlídkou udělal dnes již legendární holštýnský zlepšovatel – Aquila Majic Lupin, který dosáhl známky za vlastní zevnějšek EX.
Jana Doktorová
Hana Adamová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down