29.03.2002 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bylinný čaj pomáhá i činčilám

Činčila jihoamerická je nevelký hlodavec pocházející z vysokohorských oblastí And. V našich podmínkách se chová jak ve velkochovech, tak v domácnostech jako mazlíček. Jedním z chovatelů v okrese Mladá Boleslav je i Marie Fryčová z Brodců.

Chovatelka má v současnosti 48 samic a přiměřený počet samců, který odpovídá poměru jeden samec na šest samic. Zvířata jsou „ubytována“ v klecích, jejichž součástí je i tzv. písková koupelna. Pravidelné koupání v písku s přidanou dezinfekční přísadou (nejčastěji jednou za dva až tři dny) je velice důležité z hlediska eliminace patogenů a kvality kožek. Na kleci musí být připevněno i krmítko a napáječka, v případě paní Fryčové kapátková.
Při dodržování těchto chovatelských zásad netrpí činčily zdravotními problémy. Jen výjimečně se mohou projevit potíže v oblasti zažívacího traktu, zvláště průjmy nebo zácpy. Na oba tyto problémy se chovatelce osvědčil bylinný čaj obsahující řepík, puškvorec, heřmánek, fenykl, třezalku a mátu. Tato směs zvířatům chutná, takže ji neodmítají a trávicí potíže velice rychle ustanou.
Další podrobnosti o chovu činčil jihoamerických najdete v dubnovém čísle Farmáře.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down