15.08.2016 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čas aktivního ustájení je tady

Už více než 200 chovů v celé Evropě, nejvíce v Německu, Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, využívá aktivní ustájení koní, s nímž za českými chovateli přichází společnost Agrico Třeboň s rakouskou firmou Schauer Agrotronic. Právě zahraniční specialista na krmné technologie vyvinul a už více než patnáct let vyrábí pro tento pokrokový a ke koním přátelský způsob chovu automatické krmné boxy Compident Horse na jadrná krmiva, časově ovládané dávkovače objemného krmiva a další zařízení. Důležitý je i vlastní koncept, který rakouská společnost navrhne a vytvoří.

Tento způsob chovu blížící se k životu divokých nebo zdivočelých koní ve volné přírodě zohledňuje jejich fyziologické nároky, které odpradávna mají. Koně označené snímatelnými čipy si v menším či větším prostoru sami určují vlastní aktivitu. Na zdravém vzduchu jsou neustále v pohybu, vychutnávají si volnost a nenuceně obcházejí stanoviště. Ať už krmnou stanici s jadrným krmivem, krmné stanice s objemným krmivem, místo s napáječkami, zónu oddychu, výběh, nebo kaliště, popřípadě pastvinu, přitom každé teritorium může mít jiný povrch.

Aktivní systém ustájení se stálým pohybem zlepšuje celkový zdravotní stav zvířat a přispívá k jejich dobré pracovní i sportovní kondici, pohodu nevyjímaje. Koním je dopřán trvale přirozený pohyb na čerstvém vzduchu, což výrazně snižuje riziko respiračních chorob. Přirozená poloha žlabu blízko podlahy vede k tomu, že koně přijímají krmivo se sklopenou hlavou, nehltají, což má vliv na bezproblémovou funkci trávicího traktu. Návrat k přirozenému způsobu žití koní přináší řadu výhod i ošetřovatelům. Jde především o vysokou úroveň zoohygieny ustájení, flexibilní pracovní čas, snížení potřeby namáhavé ruční práce a zvýšení produktivity. Tím, že se koně z velké části dne postarají sami o sebe, není třeba tolik ošetřovatelů. K dalším přednostem patří přehled o chování jednotlivých zvířat a spotřebě krmiv. Protože se krmivo dávkuje po malých dávkách, zvířata ho lépe využívají a zbytečně se s ním neplýtvá. Úspora krmiva a provozních nákladů je obrovská.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down