Z hlediska vývoje cen za jatečná prasata má letošní rok atypický průběh. Zatímco obvykle je vývoj během roku takový, že na jaře je cena nízká, přes léto stoupá a na podzim klesá, letos se pohybovala v průměru na šestatřiceti korunách bez výraznějšího navýšení či poklesu. Podle statistického srovnání je letošní cena vůbec nejnižší za posledních deset let.
Ceny za jatečná prasata u nás se odvíjejí od evropských cen, zejména v Německu. Při aktuálním porovnání jsou však u nás nižší, než je průměr v Evropské unii. Je však třeba také říci, že v porovnání s předchozími roky je i cena jatečných prasat v Evropě nižší. Důvodem jsou problémy na evropském interním trhu, které se odvíjejí jednak od nadprodukce jatečných zvířat, jednak od snížení dodávky evropské produkce na čínský trh, kam se po ruském embargu začalo vepřové maso exportovat.
„Evropa musí exportovat šest až osm procent produkce vepřového masa. Čína se na čas stala pro evropské vepřové hlavním trhem, dovážený objem této komodity se však snižuje. Komplikací je i africký mor prasat, který se asi před měsícem objevil u největšího exportéra vepřového masa v Evropské unii - v Belgii. Nejen Čína, ale i Hongkong a Japonsko zakázali dovoz a zatím se neví, odkud uvedené země budou vepřové maso nakupovat. Důvodem, proč je cena u nás ještě nižší je velký objem dováženého vepřového masa, přičemž největšími dovozci jsou Němci a Španělé, následovaní exportéry z Polska a Belgie. Bohužel v Evropě je pár zemí, jako jsou Belgie, Nizozemsko či Francie, které exportují maso za extrémně nízké ceny odpovídající cenovému rozpětí 39,4 až 44,96 Kč za kilogram. Další důvod jde na vrub jateckému průmyslu, který, co do objemu, zdaleka nedosahuje úrovně gigantických provozů ve střední Evropě. Středně velké, spíše lokální jatky vykazují poměrně vysoké náklady což ve spojení s nízkou efektivitou a prakticky nulovou šancí uplatnit se v zahraničí mimo evropský trh znemožňuje konkurovat. Pro trhy v Asii je typické i zhodnocení takových částí, které se v Evropě běžně neprodávají. Obchodně se nazývají pátou čtvrtí jatečného těla a zahrnují například nožičky, uši, ocásky, laloky, různý ořez či vybrané vnitřnosti,“ uvedl na semináři akciové společnosti Chovservis ve Smiřicích ředitel Svazu chovatelů prasat Ing. Jan Stibal.*