04.01.2018 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena vitamínů do krmiv dramaticky roste

Na krmivářském trhu je dramatický nedostatek vitamínů A a E. Jejich cena se v posledních měsících až ztřináctinásobila. Zásoby těchto doplňků jsou nízké a ceny minerálních krmiv a premixů díky tomu výrazně stoupají, což pocítili i tuzemští dodavatelé a výrobci premixů.

Evropský krmivářský průmysl se musí připravit v nadcházejících měsících na nedostatek vitamínů A a E. Hlavním důvodem tohoto dramatického nedostatku zmíněných vitamínů byl požár v továrně společnosti BASF v Ludwigshafenu. Při požáru, který vypukl 31. října, byla nejvíce zasažena linka na výrobu citralu (geranialu), z něhož se systeticky vyrábí vitamín A. Továrna zajišťovala asi 40 % suroviny pro světovou potřebu vitamínu A. Přestože BASF není jediným evropským producentem vitamínů A a E, další výrobci jsou závislí na dodávce citralu z Ludwigshafenu. Evropský trh je tedy zoufale nenasycen.

Mezeru na trhu nevyplní ani Čína. Také zde je k dispozici málo citralu, neboť tamější vláda se snaží regulovat chemičky s přílišnými emisemi znečišťujících látek, což byli právě výrobci vitamínů. V Číně se začíná dbát na kvalitu životního prostředí a zavírá nebo reguluje se řada továren na výrobu pneumatik, oceli, ale také vitamínů, kde je ovlivněna také výroba vitamínů skupiny B.

Společnost BASF v současné době udává, že výrobu citralu znovu zahájí nejdříve od března 2018. Zatímco vitamín A má jen málo příležitostí uspokojit poptávku, situace s vitamínem E je považována za méně dramatickou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down