Jak se projevuje cena vitamínu A a E (případně jiných) v souvislosti s výpadkem výroby společnosti BASF do činnosti výživářských firem působících na českém trhu. Jaká je kvalita vitamínů z jiných zdrojů? Zeptali jsme se odborníka z praxe MVDr. Ivo Paulíka.
Dalo by se říci, že výrazně, a tím by byla otázka zodpovězena. Celá věc má ale hlubší kořeny. Co se cen týče, zdá se, že neviditelná ruka trhu trpí tenisovým loktem. Cenové zmatení, a to se vůbec netýká jenom cen vitamínů, nemá logiku, teda kromě možných spekulací. Podívejte se na ceny mléka za poslední roky ve vztahu k cenám vstupů, o maloobchodních cenách másla nemluvě. Nebo třeba ceny syrovátky, ať už tekuté nebo sušené. Tady to vypadá tak, že čím levnější mléko, tím dražší syrovátka. Pravda, vždy se najde někdo s globálním pohledem nebo aspoň s tím, co mu nakukali v mateřské firmě na zdůvodnění zdražení. Vzhledem k tomu, že vysvětlovací hošík ještě před měsícem rozuměl globálnímu trhu s podvozky pro bagry, tak to vysvětlení nebývá tak věrohodné. Měli bychom si sice zvyknout na výrazné a nečekané změny cen, ale z hlediska plánu, úpravy vlastních cen, rozvoje a investic jsou náhlé a výrazné změny základních vstupů velmi nepříjemné. Mohlo by se zdát, že cenový blázinec po vypadnutí výroby citralu v továrně BASF je pouze a jenom zásahem vyšší moci, který se nedá ovlivnit a samozřejmě podobné neštěstí nelze nikomu přát. Podle mne má však současný problém další souvislosti:
- Přesun výroby do Číny a jiných zemí byl jasně motivován levnější výrobou z hlediska ceny pracovní síly, ale také výrazně nižšími náklady na ochranu pracujících a ignorací jakýchkoliv ekologických norem, která nakonec vedla, poté co se znečištění životního prostředí stalo neúnosným, k omezení výroby, a dokonce zavírání podniků, které vloni nabralo nezvyklé tempo. Takže omezení výroby a zavření několika fabrik výrazně přispělo k nedostatku na trhu. Bohužel, ne vždy to byly jenom tyto faktory. Výroba čehokoliv v EU je svazována celou řadou zbytečných a ničím neopodstatněných regulací, norem a kontrol, které v minulosti měly řekněme znepříjemňující charakter, ale které dnes mají charakter odrazující. Proč se s tou výrobou otravovat, trápit se s každou investicí ale nakonec i provozem tam, kde se podmínky a připomínky úřadů podobají spíše svévoli než vymáhání práva, když se to dá někde koupit a přeprodat. Nakonec, všichni to známe. Každá stavba v této zemi vypadá snesitelně až do momentu, kdy se dostaví Jeho Veličenstvo Hasič Všemocný a spol.
- Naplnění nezbytných i zbytečných požadavků na výrobu spolu se zničující asijskou konkurencí likviduje především menší a střední výrobce a vede k její koncentraci. Pokud pak vypadne jeden ze dvou výrobců, je katastrofa neodkladná.
- Na rozdíl od nepožadované aktivity nevidíme u regulátorů trhu žádnou snahu v době, kdy při výpadku výroby v jednom podniku dojde ke zvýšení ceny 10x, což je podle mne zneužití dominantního postavení na trhu. Ale ono je asi jednodušší pronásledovat producenty vajec, kteří se rozhodli neprodávat pod náklady, než se pouštět do boje s mezinárodními molochy.
Ale teď k té vaší otázce: Nejde jen o zdražení vitamínů A a E, ale také D3 a biotinu, některých B vitamínů a pomalu roste cena fosfátů. Přesto nejdramatičtější důsledek mělo zdražení vitamínů A a E, protože jejich používání je nejširší a mají největší cenový vliv. Takže nejde jen o cenu, ale hlavně také o další vývoj, lépe řečeno o datum obnovení výroby citralu v BASF a následné výroby vitamínů.
Vzhledem k rychlému kolísání cen mohou být nákupy u jednotlivých firem rozdílné, např. v červnu 2017 se vitamín A 1000 prodával za 20 eur/kg, v prosinci byla jeho cena až 400 eur, aktuální březnová cena je 282 eur. Vitamín D3 v květnu stál 6 eur, zatímco v prosinci se nakupoval také za 64 eur, cena letos v březnu je 49 eur. Podobně se zdražil rovněž vitamín E (ze 4,10 na 16 eur), B1, B2 nebo biotin.*
Celý rozhovor najdete v NCH 4/2018