Po dvaadvaceti měsících od prvního záchytu afrického moru prasat (26. června 2017) je Česká republika opět oficiálně zemí prostá této nákazy. Na návrh Evropské komise, který podpořily všechny členské státy EU, tak Státní veterinární správa může ukončit většinu zbývajících mimořádných veterinární opatření. Znamená to, že Česká republika je tak zatím jedinou zemí, která dokázala africký mor prasat eradikovat.
V souvislosti se změnou nákazového statutu přestávají platit mimořádná veterinární opatření v zamořené oblasti na Zlínsku a také v oblastech s intenzivním odlovem, kde je ukončeno mimo jiné i vyplácení zástřelného za ulovená divoká prasata. Zájemci si v tomto regionu budou moci opět pořídit domácí prasata k domácímu výkrmu. Podmínkou je, aby zvířata pocházela z registrovaných chovů. Zpřísněna je také evidence pro přemísťování prasat určených k domácí porážce. Pro chovy domácích prasat v celé ČR i nadále platí zákaz krmení kuchyňskými odpady a používání sena a slámy pocházející ze zemí s výskytem afrického moru prasat. Stejně tak se z těchto zemí zakazuje dovoz těl ulovené zvěře a vedlejších živočišných produktů z ulovené zvěře určené k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě.
Pro celé území České republiky budou nadále platit upravená celostátně vydaná mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci je i nadále nařízen intenzivní lov divočáků všech věkových kategorií, a to i za použití jinak zakázaných technických prostředků a vnadění, přičemž přikrmování divokých prasat je zakázáno. V platnosti zůstává i celoplošný monitoring uhynulých divočáků s nálezným ve výši dvou tisíc korun v případě odevzdání vzorku z každého uhynulého nebo sraženého prasete na vyšetření do SVÚ.
V Evropské unii se africký mor prasat ale šíří dál. V Belgii evidují na pět set pozitivních divočáků, přičemž některé nálezy byly potvrzené v blízkosti hranic s Francií, která zareagovala zavedením pohraniční zóny bez domácích prasat. Ještě tíživější situace je však v Rumunsku a Polsku, kde zaznamenávají záchyty afrického moru prasat v domácích chovech. Kromě starého kontinentu virus AMP útočí i na prasata v Asii. Divoký průběh má nákaza v Číně, kde již bylo utraceno téměř milion prasat. Nebezpečné onemocnění se dále potvrdilo na farmách ve Vietnamu a nově i v Mongolsku, kde je podle údajů tamní vlády virus AMP rozšířen prakticky po celém území. O tom, že jedním z hlavních způsobů šíření afrického moru prasat jsou potraviny a lidská činnost, asi není sporu. Potvrzují to nálezy infikovaného masa při letištních kontrolách v Japonsku, Austráli i Thaiwanu.*