Česká republika bez statusu země prosté katarální horečky ovcí

Vzhledem k rozšíření pásma katarální horečky ovcí na celé území Česká republika ode dneška oficiálně ztrácí status členského státu prostého katarální horečky ovcí. V rámci celostátních mimořádných veterinárních opatření, která vydala Státní veterinární správa v reakci na vývoj nákazové situace u katarální horečky ovcí, se nově stanovují pouze podmínky k vakcinaci zvířat. Přemísťování zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí v rámci České republiky se, s výjimkou přemístění z ohniska, neomezuje a mimo naše území se řídí platnou evropskou legislativou.

Důvodem rozšíření pásma katarální horečky ovcí na celé území České republiky je postupné šíření nákazy, která byla potvrzena i na Vysočině. 

Katarální horečka sérotypu BTV3 má u ovcí fatální průběh
Katarální horečka sérotypu BTV3 má u ovcí fatální průběh

 

Podmínky pro vakcinaci zvířat

Nová mimořádná veterinární opatření, reagující na vývoj nákazové situace u katarální horečky ovcí, upravují podmínky pro vakcinaci ovcí a skotu v České republice proti sérotypu BTV3. Vakcinace registrovanou vakcínou (BioBos BTV 3 injekční suspenze) je dobrovolná a hradí ji chovatel.

„Státní veterinární správa doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci pro zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit vysoké ztráty úhynem zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. 

U koz, stejně jako u skotu, jsou klinické příznaky katarální horečky ovcí málo výrazné
U koz, stejně jako u skotu, jsou klinické příznaky katarální horečky ovcí málo výrazné

 

Podmínky pro přemísťování zvířat

Přemísťování zvířat z ohniska se řídí mimořádnými veterinárními opatřeními, která vydala místně příslušná krajská veterinární správa. Přemísťování zvířat do jiných členských států je podle platné legislativy EU možné pouze do členských států, které na svém území uplatňují výjimky k přemístění zvířat související s katarální horečkou ovcí. Všechny tyto výjimky jsou uvedeny na oficiálních stránkách Evropské komise.

Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv bude diskutovat na úrovni Evropské unie, zda bude umožněno přemísťovat zvířata očkovaná vakcínou BioBos BTV 3 (registrovanou v ČR) i do ostatních členských států.

 

Nákaza postihuje chovy ovcí i skotu

Letošní vlna katarální horečky ovcí postihuje také chovatele masného skotu
Letošní vlna katarální horečky ovcí postihuje také chovatele masného skotu

Po patnácti letech byla v České republice potvrzena katarální horečka ovcí. Od šestého září stále přibývají nová ohniska, a to především v chovech skotu. Ke 29. říjnu bylo v České republice registrováno 67 ohnisek této nákazy, která se šíří i v dalších evropských zemích.

Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. U hospodářsky využívaných zvířat nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. Virové onemocnění, které přenáší tiplíci, se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti tlamy, nozder, víček, uší, ale i paznehtů. Zejména na sliznici tlamy se objevují krváceniny a vředy. U skotu jsou klinické příznaky výrazně mírnější.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down