04.01.2010 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká republika na koni v roce 2010

Počet hřebců, klisen a valachů všech plemen a věkových kategorií chovaných v České republice překročil podle Ústřední evidence koní hranici 70 000 kusů. Většina z nich je v soukromém majetku, jen Národní hřebčín Kladruby nad Labem a zemské hřebčince Písek a Tlumačov jsou státními podniky a jejich koně patří státu. Jediným původním českým plemenem je starokladrubský kůň chovaný ve dvou barevných variantách.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem, státní podnik byl založen Ministerstvem zemědělství ČR v roce 1992. Dekret Rudolfa II. ze 24. dubna 1579 povýšil původní zařízení na císařský dvorní hřebčín. Tímto datem oficiálně začíná historie hřebčína i starokladrubského koně. Areál kladrubského hřebčína a kmenové stádo běloušů jsou uznanou národní kulturní památkou.
Zemský hřebčinec Písek (www.zemskyhrebcinecpisek.cz) a Zemský hřebčinec Tlumačov, okres Zlín (www.hrebcinectlumacov.wz.cz.) plní úkoly státní péče v chovu koní.
Plemenní hřebci v majetku ZH Písek působí na 45 připouštěcích stanicích - v Čechách, ale také v některých okresech Moravy a Slezska.
ZH Tlumačov má své plemeníky rozmístěné na 29 místech, především na Moravě a ve Slezsku. Někteří tlumačovští hřebci ovšem připouštějí i v oblasti Čech.

Dvacet plemenných knih
Za šlechtění jednotlivých plemen odpovídá podle české legislativy 12 uznaných chovatelských sdružení, která vedou 20 plemenných knih (PK).
Asociace svazů chovatelů koní ČR (www.aschk.cz) vede PK pro plemena českomoravský belgický kůň, slezský norický kůň, norický kůň, hafling, velš pony, kob a podílový kob, český sportovní pony, shetland pony, minihorse a arabský kůň;
Svaz chovatelů českého teplokrevníka (www.schct.cz): PK pro plemeno český teplokrevník;
Jockey club ČR (www.dostihy.cz): PK pro plemeno anglický plnokrevník;
Česká klusácká asociace (www.czetra.cz): PK pro plemeno klusák;
Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s. p., (www.nhkladruby.cz): PK pro plemeno starokladrubský kůň;
Svaz chovatelů Shagya – araba ČR: PK pro plemeno shagya – arab;
Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní (www.achpak.cz): PK pro plemeno plnokrevný arabský kůň;
Asociace chovatelů huculského koně (www.hucul-achhk.cz): PK pro plemeno huculský kůň;
Svaz chovatelů lipického koně ČR (www.lipican.cz): PK pro plemeno lipický kůň;
Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR (www.studbookcs.cz): PK pro plemeno slovenský teplokrevník;
Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka (www.moravskyteplokrevnik.wz.cz): PK pro plemeno moravský teplokrevník;
Svaz chovatelů koní Kinských (www.equus-kinsky.cz): PK pro plemeno kůň Kinský.

Hřebčíny a chovy koní
Významnými chovatelskými centry jednotlivých plemen koní jsou:
Starokladrubský kůň – Národní hřebčín Kladruby nad Labem, okres Pardubice a Hřebčín Slatiňany, okres Chrudim (www.nhkladruby.cz), Favory Benice, Benice, okres Benešov (www.favory,cz), Hřebčín Dobrovský, Vacenovice, okres Hodonín (www.hrebcin-dobrovsky.com)
Českomoravský belgický kůň - Hřebčín Janovice – Dvorka, okres Trutnov (www.chovdvorka.estranky.cz).
Slezský norický kůň – Hřebčín Františkův Dvůr, Klokočov u Vítkova, okres Opava (www.frantiskuvdvur.cz).
Norický kůň – Hřebčín Jeníkov, Miletín, okres Jičín (www.hrebcin-jenikov.cz), Středisko chovu koní Ostřetín, Teplá, okres Karlovy Vary (www.lesytepla.cz).
Hafling – Chov koní Vrchoviny, Doksy, okres Česká Lípa (www.vrchoviny.cz), Ranč Koločava, Heřmanovice, okres Bruntál (www.ranc-kolocava.cz).
Velš pony, kob a podílový kob – Hřebčín Trawel, Štichovice, okres Plzeň – sever (www.trawelstud.com), Hřebčín Pretoria, Hynčice nad Moravou, okres Šumperk (www.marwin-pretoria.cz)
Český teplokrevník – Hřebčín Kubišta, Měník, okres Hradec Králové (www.hrebcin-kubista.wz.cz)
Anglický plnokrevník – Hřebčín Napajedla, okres Zlín (www.napajedlastud.cz)
Shagya – arab – Hřebčín Jeníkov, Miletín, okres Jičín (www.hrebcin-jenikov.cz), Robert Blíženec – Gemini, Horní Stropnice, okres České Budějovice (www.blizenec.cz)
Plnokrevný arabský kůň – Samira Arabians, Český Krumlov (www.samira-arabians.cz).
Huculský kůň – Farma Hucul Janova Hora, Vítkovice v Krkonoších, okres Semily (www.hucul.cz), Farma Olšovka, Březí, okres Plzeň – jih (www.nord.cz/olsovka), Farma /Y Cunkov, Jistebnice, okres Tábor (www.volny.cz/hucul)
Kůň Kinský – Jezdecká škola Equus Kinsky, Hradištko u Sadské, okres Nymburk (www.equus-kinsky.cz)
Slovenský teplokrevník – ERC Mnětice – Pardubice (www.muller-equine.cz)
Shetland pony – Hřebčín Permoník, Vráž u Berouna, okres Beroun (www.minishetland-permonik.com), Stáj Dominika, Křímov – Suchdol, okres Chomutov (www.stajdominika.wz.cz)
Plemena moravský teplokrevník, lipický kůň, arabský kůň, klusák, český sportovní pony a minihorse nejsou v České republice koncetrována ve větších chovech.
Bližší informace lze získat na adrese Asociace svazů chovatelů koní ČR (www.aschk.cz).

Plemena ze zahraničí
Koně chovatelů všech dalších plemen patří k plemenným knihám, vedeným v zahraničí.
Největší zastoupení z nich mají koně tzv. westernových plemen (appaloosa, quarter horse a paint horse).
Významnými centry jejich chovu a westernového ježdění jsou například Stáj Watani, Břežany II, okres Kolín (www.watani.cz), Ranč Petlan Quarter Horse, Hovorčovice, okres Praha - východ (www.quarterhores.cz) PB Ranch, Mořina, okres Beroun(www.pbranch.cz) nebo Kozlovický ranč – Paint Western Riding Club Kozlovice, okres Frýdek Místek (www.painthorse.cz).
Atraktivním plemenem je jistě fríský kůň – jeho chovatele, majitele a příznivce lze najít na adrese www.csfho.eu a jedním z nich je třeba Jezdecký klub Pecínov, okres Benešov (www.hotelpecinov.cz).
Populární stále víc je i achaltekinský kůň (www.achalteke.cz) – chová ho Sdružení Dalida Akhal – Teke Czech, Kvaštov, okres Benešov (www.equusakhal.cz) nebo Farma Achalteke Tukleky, okres Pelhřimov (www.akhal.cz).
Hodně příznivců má rovněž plemeno pura raza espaňola (informace například na serveru www.pre.dream-valley.net), zatímco fellský pony (www.fellpony.cz), irský kob (www.icscr.cz) nebo shirský kůň ještě tolik rozšířeni nejsou.

Jezdecký sport
Jezdecký sport v České republice organizuje a řídí Česká jezdecká federace (www.cjf.cz). Na jejím serveru jsou informace o disciplínách: skoky, drezura, všestrannost, spřežení, voltiž, vytrvalost, reining a parajezdectví.
Pod odkazem „adresář – subjekty“ lze najít kontakty na všechny registrované jezdecké kluby a oddíly, rozdělené podle oblastí. V odkazu „sportovní kalendář“ jsou uvedeny všechny sportovní soutěže, pořádané v ČR v roce 2010.
Mezinárodní závody se letos konají v těchto místech:
Skoky – Zduchovice, Kozlovice, Hradec Králové, Poděbrady a Praha
Drezura – Brno, Praha
Všestrannost – Pardubice, Humpolec
Spřežení – Kladruby nad Labem, Nebanice
Vytrvalost – Mikulov, Most
Mistrovství Evropy mladých jezdců (všestrannost) pořádá Dostihový spolek na závodišti Pardubice (30. července – 1. srpna.)
Tradiční sportovní záležitostí České republiky je 45. ročník Zlaté podkovy (www.zlatapodkova.cz). Seriál soutěží všestrannosti a závodů spřežení má 10 kvalifikačních kol v různých regionech ČR a také ve slovenské Tatranské Lomnici. Letos začíná 10. dubna v Pardubicích a finále uvidí Humpolec 20. – 22. srpna.

Sportovní centra
Významných center sportovního i rekreačního ježdění je v České republice stále víc.
Jezdecká společnost Equitana, Martinice, okres Příbram (www.jizdarna.equitana.cz), Farma PCT Ptýrov, okres Mladá Boleslav (www. farmaptyrov.cz) a Jezdecká akademie Zduchovice, okres Příbram (www.kone-zduchovice.cz) patří mezi nejmodernější a nejuniverzálnější areály poskytující kompletní služby pro koně a jezdce.
Dalšími důležitými středisky jsou například Horse Academy Radimovice, okres Praha – východ (www.horesacademy.cz), Jezdecká areál Panská lícha, Brno (www.panskalicha.cz), Jezdecký klub Mikulov – stáj Hlavenka, Mikulov, okres Břeclav (www.jkmikulov.cz), Jezdecká stáj Hořovice, okres Beroun (www.opatrnyhorovice.cz) nebo TJ Žižka Praha (www.tjzizka.wz.cz) a Jezdecký areál In - Expo Group (www.in-expo-group.cz), oba subjekty na Císařském ostrově v Praze.
Areály se specifickým zaměřením jsou zvláště Farma Levín, Hvězdonice, okres Benešov (www.farmalevin.cz), specializovaná na přípravu klusáků a Výcviková stáj Terezovský dvůr, Terezín, okres Hodonín, věnující se výcviku koní do zápřahu.
Areál Albertovec, okres Opava (www.albertovec.cz) je známý jak chovem teplokrevníka na podkladě trakénské krve, tak sportovními a dostihovými aktivitami. Rekonstrukce areálu má rozšířit dosavadní nabídku služeb.


Volný čas v sedle

Adresáře jízdáren, rančů, jezdeckých oddílů nebo stanovišť jezdeckých stezek, poskytujících služby veřejnosti najdete na serverech www.equichannel.cz a www.jezdectvi.cz.
O možnostech turistiky na koních (hipoturistice) nebo agroturistiky informují rovněž stránky Klubu českých turistů (www.klubturistu.cz), Českého svazu jízdáren, agroturistiky a rekreačního ježdění (www.agroturistika.cz), Turistických regionů (www.tourism.cz)
a řada stránek krajů, regionů a oblastí pod odkazem „jezdecké stezky, hipostezky, koňské stezky“, například: www.abchistory.cz/hipostezky, www.hipostezkyonline.cz,, www.jstezky.wbs.cz, www.jezdecka-turistika.cz, www.turistikanakoni.cz atd.

Dostihový sport
V České republice řídí dostihový provoz Jockey Club ČR (www.dostihy.cz). – cvalové dostihy a Česká klusácká asociace (www.czetra.cz) - klusácké dostihy.
Dostihových závodišť je celkem 15, z toho pět patří do kategorie „A“ a ostatní do kategorie „C“.
Nejznámější dostihovou dráhou jsou Pardubice (www.pardubice-racecourse.cz) zásluhou Velké pardubické steeplechase cross – country. První Velká se tam běžela v roce 1874, 10. října 2010 se uskuteční 120. ročník.
Nejvýznamnější zkoušky anglického plnokrevníka se konají na závodišti Velká Chuchle v Praze (www.velka-chuchle.cz), které zahájilo provoz v roce 1906. České derby tam bylo poprvé odstartováno v roce 1921. Letos 27. června se poběží ročník číslo 90.
Nejstarším závodištěm jsou Karlovy Vary (www.racinglub.cz) s premiérou v roce 1899.
Do kategorie „A“ ještě patří Most (www.hipodrom.cz) a Slušovice, okres Zlín (www.dostihy.webz.cz).
Závodišti kategorie „C“ jsou Lysá nad Labem, okres Nymburk, Kolesa, okres Pardubice (www.elektrovasury.cz), Benešov – Černý les, Brno – Dvorska (www.dostihy-wz.cz), Mimoň, okres Česká Lípa, Netolice, okres Prachatice (www.netolice.cz), Tochovice, okres Příbram, Albertovec, okres Opava (www.albertovec.cz), Radslavice, okres Přerov (www.slozil-tvck.cz) a Světlá Hora, okres Bruntál (www.wrbna.cz).

Výstavy koní a stálé expozice
Největší a nejprestižnější česká výstava koní a všeho co k nim patří má název Koně v akci. Pořádá ji Dostihový spolek Pardubice (www.pardubice-racecourse.cz) v areálu historického závodiště začátkem září (letošní XII. ročník má termín 3. – 5. září 2010).
Nejstarší akcí v tomto směru je výstava Kůň, pořádaná společností In-Expo Group v Lysé nad Labem (www.vll.cz). Koná se rovněž v září (XVII. ročník se uskuteční ve dnech 17. – 19. září 2010).
Kromě těchto výstav se během roku uskuteční řada jezdeckých dnů a chovatelských přehlídek, určených pro veřejnost.
Bližší informace o nich lze získat na adrese serverů Equichannel (www.equichannel.cz) a Jezdectví (www.jezdectvi.cz), Asociace svazů chovatelů koní ČR (www.aschk.cz) a na stránkách výše uvedených hřebčínů a chovů.
Největší stálou expozici věnovanou chovu koní a souvisejícím aktivitám nabízí Hipologické muzeum na státním zámku Slatiňany, okres Chrudim (www.zamek-slatinany.cz).
Unikátní expozici kočárů a povozů za koně lze navštívit v zámeckém areálu Jezdecké společnosti Ctěnice v Praze 9 – Vinoři (www.jsctenice.cz).

Soutěže dvojspřeží a orba s koňmi
Soutěže dvojspřeží chladnokrevných koní jsou českou doménou, ve třech dosavadních ročnících Mistrovství Evropy zvítězil třikrát reprezentant České republiky.
Koně v zápřahu se prezentují i v další disciplíně – orbě.
Větší tradici než republikové mistrovství má orba v programu pardubické výstavy Koně v akci Letos je připravován již VIII. ročník Ceny o ruchadlo bratranců Veverkových (orba s klasickým pluhem). Loni se poblíž Taxisu konala poprvé i Cena společnosti Profi Press a v ní soutěžili oráči s otočným pluhem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down