30.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České derby: Medeo bez konkurence

Hřebec Medeo vyhrál 87. ročník Českého derby Conseq Investment Management na závodišti ve Velké Chuchli. Klasickou distanci 2400 metrů zdolal za 2:31,13 minuty a svým soupeřům nedal vůbec žádnou šanci, ačkoliv favoritem rozhodně nebyl. Druhý Charley byl horší o čtyři délky, třetí Esparanto ztrácel další délku. Vítězná stáj Turan kazašského filmového režiséra Ardaka Amirkulova tak inkasovala polovinu z celkové dotace tří milionů korun.

Poprvé v historii dostihu (který měl premiéru v roce 1921) mohli díky změně propozic startovat vedle tříletých hřebců a klisen také valaši. Této možnosti využil jediný, již zmíněný Charley. V cílové rovině se dostal reprezentant barev Giterman Estate dokonce do čela, ale Medeo během tří následujících vteřin jeho náskok nejen zlikvidoval, ale zcela ovládl situaci dávno před cílem.
Charley je připravován pětinásobným vítězem Velké pardubické Josefem Váňou a podle sázkových preferencí (4 : 1) měl skončit třetí. Druhý Váňův svěřenec, všeobecně favorizovaný irský Blue Coral (stáj Dr. Charvát) asi vytrvalcem nebude – v Derby se totiž doslova ztratil na sedmém místě, ačkoliv odstartoval s nejnižším kurzem (3 : 1) ze všech 15 startujících.

Němec z Irska

Medeo je produktem německého hřebčína Hof Ittlingen, své matce Saquiace (USA) se ovšem narodil 6. května 2004 v Irsku. Na místě otce najdeme v rodokmenu jméno Monsun (GER) a to ani nepotřebuje žádný další komentář. Monsun už dokázal své kvality.
Na dražbě v Baden – Badenu stál roční Medeo nového majitele Amirkulova 30 000 eur. Potom byl kůň převezen do českého Mostu, kde reprezentanty stáje Turan trénuje bývalý elitní sovětský žokej Arslangirej Šavujev.
Loni vyzkoušel Medeo trávu znamenající svět dvakrát, v Karlových Varech a Chuchli. V obou případech neuspěl. První peníze vydělal až 15. dubna 2007, kdy vyhrál na pražské dráze dostih čtvrté kategorie. Před Derby absolvoval Medeo ještě tři další testy a v nich skončil dvakrát druhý a jednou třetí.
Bilance před startem dosud nejdůležitější životní zkoušky nebyla nijak ohromující: šest startů, jedno vítězství, 78 300 Kč. Víra sázejících tomu také odpovídala a Medeo se proto vydal na trať s kurzem 11 : 1.

Eddery a spol.

Jezdeckým partnerem budoucího šampióna byl většinou trenérův zeť Konstatnin Kobzarev. V Českém derby ale dostal přednost muž z ostrovů, Paul Eddery. Bratr legendárního Pata Edderyho sjezdil v sedle kompletní dostihový svět, ve střední Evropě je rovněž jako doma a před čtyřmi lety vyhrál Slovenské derby – i když až po diskvalifikaci vítězné Ohne Sorge.
Chuchli zná Eddery (1100 vítězství) stejně dobře jako Bratislavu, v případě Derby 2007 ale své zkušenosti ani nepotřeboval. Jak uvedl, Medeo byl dokonale připraven a pokyny trenéra zcela jasné. Nebylo co řešit: „Po zatočení do cílové roviny jsem už byl přesvědčen, že na nás nikdo nemá“.
Eddery nebyl jediným cizincem ve vrcholném představení první poloviny letošní české sezóny. Panamský žokej Eduardo Pedroza se živí jako profesionální jezdec v Německu, Umberto Rispoli je Ital, Gary Hind neustále cestující Brit a na dvojici Jaroslav Línek – Rastislav Juráček mohou být hrdí Slováci.
Jak již víme, Eddery byl nakonec ze všech hostů nejspokojenejší. Peníze ale majitelům stájím v Derby vydělali i Rispoli (3. Esparanto), Juráček (4. Shaman) a Línek (5. Terracon).
Na domácí jezdce toho moc nezbylo. Jejich čest zachraňoval Jan Rája, naštěstí výborným druhým místem (Charley).

Nadnárodní záležitost

Letošní České derby bylo nadnárodní záležitostí i podle jiných kritérií. Po čtyřech zástupcích v něm měli plnokrevníci narození v Německu a Irsku, jedním koněm se prezentovaly Francie, Spojené státy, Velká Británie a Polsko.
Maturitu tříletých absolvovali i tři koně s visačkou „Czech made“. Stříbrný Charley (po Rainbows for Life) musel udělat velkou radost Hřebčínu Napajedla, čtvrtý Shaman a devátý Ignacio (oba jsou syny polského Magnuse) pocházejí také z Moravy, ale jejich chovatelem je Vítězslav Vanda.

Výsledek 87. Českého derby Conseq Investment Management (2400 m, 3 000 000 Kč, 15 startujících)
1. Medeo (IRE), žokej Paul Eddery, trenér Arslangirej Šavujev, stáj Turan (8,5 : 1)
2. Charley (CZE), Jan Rája, Josef Váňa, Giterman Estate (4 : 1)
3. Esparanto (GER), Umberto Rispoli, Horst Steimetz, Stall Nizza (3,5 : 1)
4. Shaman (CZE), Rastislav Juráček, Martin Suchánek, K – K Metal, a. s., (12 : 1)
5. Terracon (GER), Jaroslav Línek, Jozef Piruch, BORS Břeclav, a. s., (25 : 1)
Výrok: jistě 4 – 1 – 1/2 – hlava. Čas 2:31,13 min.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down