28.06.2001 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České derby v irské pohodě: Tribal Instinct

České derby sázkové kanceláře Fortuna vyhrál v neděli 24. června na chuchelské trávě reprezentant irského chovu Tribal Instinct pro moravskou stáj Ray Racing. Svěřence trenéra Františka Holčáka z „Valašského království“ (středisko Velké Karlovice) spolehlivě dokormidloval k slavnému vítězství, věnci s modrou stuhou a dotaci 1,035 milionu korun irský žokej John Francis Egan. Hnědák Tribal Instinct zdolal trať 2400 metrů pod jeho bezchybným vedením za 2:30,61 minuty a byl v cíli lehce první o délku a půl před svým největším soupeřem.

Dostih sám o sobě byl dramatický jen napůl: papírový favorit Tribal Instinct (2 : 1) totiž absolvoval tento domácí vrcholný test tříletých anglických plnokrevníků v klidu, na dobré pozici a v podstatě k žádnému opravdovému boji donucen nebyl. Druhý Pretty Fighter (německá stáj Gestüt Auenguelle, 2,5 : 1) a třetí Access to Java (Hřebčín Pavlin dvůr, 13 : 1) se pokusili o marnou stíhací jízdu ve chvíli, kdy už bylo dávno rozhodnuto. Čtvrté peníze pak vybojoval Nagar (slovenská Stajňa Schmidt) a poslední dotace patří hřebci Solo Tu ze stáje Turan. Je třeba dodat, že ani jeden z pěti jmenovaných koní nebyl odchován v České republice – Pretty Fighter a Access to Java se narodili v Německu, Nagar v Polsku a Solo Tu ve Velké Británii.
V sedle letos neporaženého Tribal Instinct měl být český žokej Jaroslav Michna, na poslední chvíli ale došlo k avizované výměně. J. F. Egan, jezdící v této sezóně v Hongkongu, využil dovolenou k výletu do střední Evropy a ve Velké Chuchli se pak zapsal do historie našeho Derby. To se mimochodem poprvé běželo na závodišti u Vltavy v roce 1921. Letošní ročník s pořadovým číslem 81 byl současně 9. (samostatným) Českým derby.
Egana angažoval majitel stáje Ray Racing Ing. Rajmund Pavla a za „nezdůvodněnou změnu jezdce“ musel zaplatit pokutu 2000 Kč. V porovnání s milionovou výhrou šlo v podstatě o malé kapesné...
Vítěz Českého derby Tribal Instinct startoval loni pětkrát na ostrovech, pod vedením trenéra Halforda jednou zvítězil a dvakrát se umístil, to vše za 7040 liber. Potom byl na podzim prodán do ČR a jeho přípravu začal dirigovat F. Holčák. Statistika tohoto irského koně byla před Derby jedním slovem skvělá: tři starty, tři první místa (z toho dvě v klasických zkouškách), zisk 540 000 Kč a 325 000 Sk. Společně s financemi z dostihu „o modrou stuhu“ teď má Tribal Instinct vyděláno v přepočtu už přes dva miliony korun, a to ho v červenci čeká Slovenské derby a následovat samozřejmě mají další starty.
Tribal Instinct se narodil v chovu Jamese J. Monaghana. Rodokmen zatím nejlepšího aktéra české dostihové sezóny roku 2001 je postaven na klasickém spojení Nasrullah x Ribot. Na Nasrullaha je 4 x 5 prochován, s vlivem tradičních linií tzv. staré školy (Hyperion, Prince Rose, Menow a Djebel). Otec Doyoun (Mill Reef – Dumka, po Kashmir II) vyhrál mimo jiné General Accident 2000 Guineas a byl třetí v epsomském Ever Ready Derby Stakes. Z jeho potomků je zatím nejlepší Daylami, který dokázal triumfovat v sedmi testech nejvyšší kategorie včetně King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes a Breeders´ Cup Turf.
Matka Mystery Treat (Plugged Nickle – Another Treat, po Cornish Prince) sice nemá na kontě žádné osobní vítězství, ale do chovu jí doporučily výsledky předků, klisen Another Treat a Rare Treat. Syn Tribal Instinct se pak postaral o nejsprávnější reklamu té, která mu dala před třemi lety život.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down