04.10.2016 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

České strakaté i holštýn na jedné farmě

Vítěz soutěže šlechtitelských chovů čestr v roce 2015, holštýnský chov s průměrnou užitkovostí 10 930 kg, nukleový chov prasat, moderní stájové budovy, špičková mechanizace a kvalitní osevní postupy. I takový podnik se špičkovými výsledky má v současné krizové době spoustu problémů.

Vítězem soutěže šlechtitelských chovů vyhlašované každoročně Svazem chovatelů českého strakatého skotu se stala za rok 2015 společnost DVPM Slavíkov. Poměrně značný bodový rozdíl oproti všem ostatním podnik DVPM Slavíkov (215,6 bodu) získal díky výborným výsledkům v produkci plemenných býků zapsaných v plemenné knize, dobrým produkčním ukazatelům a dlouhověkosti krav.

 

25 let novodobé historie

Družstvo vlastníků půdy a majetku Slavíkov po ustavující členské schůzi v roce 1991 převzalo 1100 ha zemědělské půdy, skot a několik schátralých budov v areálu. Od zmíněného založení je předsedou družstva Ing. Václav Němec, který vykonával ve Slavíkově také funkci starosty. Živočišnou výrobu vede od začátku zootechnik Ing. Pavel Čáp.

Družstvo hospodaří v CHKO Železné hory v průměrné nadmořské výšce 600 m, plochy jsou tedy začleněny do LFA. Dnes obhospodařuje 2080 ha zemědělské půdy, z toho je 1430 půdy orné, příjmy plynou pouze ze zemědělské činnosti.

 

Inspirace z USA

Předsedovi Václavu Němcovi se podařilo vycestovat do USA, kde nasbíral mnoho inspirace pro rozvoj podniku do dnešní podoby. Zároveň předsedu těší realizovat projekty, které přispívají nejen družstvu a obci, ale také obrazu místní krajiny. „Podívejte, není to krása, ještě kdyby cestáři měli vysekáno. Dříve se tu oral každý kopec, takže jedno z mých prvních rozhodnutí bylo 200 ha zatravnit, “ komentuje Václav Němec malebnou kopcovitou krajinu, když se autem blížíme na farmu Barovice, kde je soustředěn odchov mladého dobytka. Před námi je moderní vzdušná stáj pro telata ve skupinách, jejíž konstrukce je z železobetonu. Po jedné straně je průjezdné betonové krmiště, obě podélné stěny jsou zasíťované. Z kvalitních ocelových nosníků je postavena vedle stojící odchovna jalovic. Jsou sice pod střechou, ale díky dobré prostupnosti světla a vzduchu se cítí jako venku.  „Když jsme stáj v roce 1995 postavili, lidé mi nevěřili, že to bude fungovat byla to jedna z prvních stájí se zasíťovanými stěnami v republice,“ dodává Václav Němec.

Celý článek najdete v Našem chovu 10/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down