České výrazně masné, ještě v roce 2000 propagované sloganem „správná volba pro úspěch“, bylo letos šlechtitelskou komisí Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě zařazeno do tzv. rezervních otcovských plemen.Významným chovatelem nyní nepreferovaného českého výrazně masného (ČVM) je akciová společnost Agroprim Všetice z benešovského okresu. Ta nadále tvrdí, že poptávka po její produkci trvá. O „komerční“ ČVM je prý stále zájem.
Firma představila na zatím posledním nákupním trhu ve Všeticích (konal se 16. října) kanečky plemene ČVM a linie 85 Primapig. Po přehlídce před přísnými zraky komise, které předsedala Ing. Božena Bečková z Holdingu Českomoravské plemenářské unie, dostalo vstupenku do chovu 17 z nich. Příslušností k ČVM v tomto případě disponovalo 14 zvířat.
Ukázaná platí
S velmi dobrým posudkem odešel z předvadiště kaneček ČVM, prezentující spojení 13 Domrex (otec) a 52 Gilys (otec matky), narozený 1. dubna. „Nadprůměrný užitkový typ, odpovídající délky a rámce“, tak zněla slova předsedkyně komise. Podíl libového masa (66,1 procenta) už nepotřeboval žádný komentář. Společnost AGRO Měšetice koupila kanečka za 20 000 Kč plus DPH (5 %).
O tisíc korun méně zaplatil Ing. Bohumil Vacek z Vrchotových Janovic za zvíře s pořadovým číslem 39. V tomto případě šlo o syna kance 112 Golf a matky po 33 Morse. Největší zájem o produkt s původem 112 Golf x 22 Deprox projevil Václav Hamouz ze Žiliny v kladenském okrese. Stál ho 17 000 Kč.
Z trojice zařazených příslušníků linie 85 Primapig byl nejdražší ten, v jehož rodokmenu je na straně otce 34 Punto a místo otce matky patří kanci 1 Briones. Budoucí plemeník se stěhoval za 20 000 Kč do chovu společnosti ze Smilkova.
Všetice lepší
než populace
„Pro potřeby Agroprimu jsme z nabídky tohoto nákupního trhu vybrali dva kanečky ČVM. První z nich, číslo 41 (112 Golf x 22 Deprox), byl ohodnocen cenou 25 000 Kč. Komise upozornila především na jeho vynikající denní přírůstek v testu – 1068 gramů,“ komentoval finále akce Ing. Josef Vondruška z Holdingu ČMPU.
„Závěr šlechtitelské komise SCHP, týkající se rozdělení otcovských plemen na preferovaná a rezervní, si určitě zasluhuje diskusi. Holding má samozřejmě k dispozici výsledky ze stanice kontroly výkrmnosti prasat Květnice a plemeno ČVM je podle nich co do zmasilosti nadprůměrné. Zastoupení hlavních masitých částí je například vyšší než u preferovaného plemene bílé ušlechtilé/ otcovská linie. A zvířata z Agroprimu jsou podle tohoto ukazatele ještě lepší než průměr testované populace ČVM.“
Chovatelé rezervních plemen, kam kromě ČVM byl zařazen i hampshire, zatím jednali o společné postupu. Týdeník Zemědělec se rozhodně hodlá vzniklému problému věnovat již ve svém dalším čísle.