05.03.2003 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český chov koní požene nová síla

Dvě písmena, A a P, zahoupala dosavadními pravidly státní podpory českého chovu koní. AP neboli akcelerační programy mají obecně urychlit selekční práci a stimulovat genetický pokrok. Kritéria pro výběr hřebců a klisen do AP vyhlásily organizace, vedoucí u nás jednotlivé plemenné knihy. Vlastníci nebo nájemci takto vybraných plemenných zvířat pak získají výhodu – finanční podporu z Ministerstva zemědělství ČR. Samozřejmě, pokud splní všechny náležitosti pro výplatu dotací.

Majitel plemenné klisny může letos získat podporu na hříbě, narozené po inseminaci nebo embryotransferu. Ze státních prostředků je hrazen test DNA, nutný k ověření původu hříběte. Peníze obdrží i majitel embrya přeneseného do klisny, u které byla potvrzena březost. Majitel klisny (zapsané do plemenné knihy vedené v ČR) a uměle oplodněné spermatem hřebce vedeného v téže plemenné knize může obdržet finance po zjištění březosti této klisny. A vlastník klisny splňující podmínky AP, zapuštěné nebo inseminované hřebcem splňujícím podmínky téhož AP příslušného uznaného chovatelského sdružení, může být podpořen ze státních prostředků po zjištění březosti této klisny. Stejně tak stát hodlá finančně podporovat majitele či nájemce privátních hřebců (splňujících podmínky AP) za zajištění plemenitby.

Lepší je být
zapsán víckrát
Inovace titulů státní podpory se logicky promítla i do ceníků firem, disponujících inseminačními dávkami hřebců a poskytujících služby v oblasti reprodukce. Nejvýznamnějším subjektem na domácí scéně je v tomto případě Equinní reprodukční centrum (ERC) z Pardubic-Mnětic. Jak se tam změnila cenová politika?
„Nejlepší je uvést konkrétní příklad,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Zdeněk Müller, CSc. „U nás působí hřebec Carismo, zařazený do akceleračních programů hannoverské plemenné knihy i plemenné knihy slovenského teplokrevníka ČR (toto plemeno je označováno písmeny CS). Pokud bude jeho partnerkou při inseminaci zaslaným čerstvým spermatem klisna zapsaná do plemenné knihy CS, doplatí její majitel při zjištění březosti v 60 dnech 5500 Kč. Když je ale tato klisna vedena v plemenné knize českého teplokrevníka, je poplatek vyšší o 3000 Kč.“
Majitel si tedy může vybrat: buď zaplatí víc, nebo zapíše svou klisnu ještě do plemenné knihy CS a je cenově zvýhodněn. „Snad potisící upozorňuji, že klisna stejně jako hřebec může být zapsána současně v několika plemenných knihách. A to řeší většinu problémů,“ dodává Müller.

Náš zákazník,
náš pán
Hřebci firmy ERC, nabízení v roce 2003 pro inseminaci čerstvým spermatem („doma“ nebo „u Müllerů“ ve středisku Nemošice) jsou zařazeni ve čtyřech AP. Ryzák Veneur du Luc je v AP českého teplokrevníka i slovenského teplokrevníka v ČR, Alois, Carismo, Elmero a Silvio II v AP slovenského teplokrevníka v ČR, Streimur v AP norika a Nimrod v AP haflinga. Vedle nich jsou k dispozici ještě český teplokrevník Mineral a velšský pony sekce B Langaas Trinket, narozený v Dánsku.
Výběr hřebců pro inseminaci zmrazeným spermatem je obsáhlejší a navíc může být kdykoliv podle přání zákazníka rozšířen. K základnímu poplatku (5000 Kč) přidá majitel březí klisny nejvíc (35 000 Kč) v případě použití dávky hřebce Ascot plemene selle francais, nejméně (5000 Kč) když je budoucím otcem hříběte hucul Gurgul VIII.
ERC na zakázku rovněž mrazí sperma hřebců jiných majitelů a realizuje transfer embryí. Orientační cena za službu končící zjištěnou březostí příjemkyně je 45 000 Kč.
Zdeněk Müller a jeho tým vystupují také v roli lektorů vzdělávacích kurzů, týkajících se inseminace koní. Dva z nich se budou konat v dubnu, jak se o nich včas dozvíte v naší pravidelné rubrice Kalendář akcí.

(Více informací o akceleračních programech a s nimi související státní podpoře chovu koní získáte v odborném měsíčníku Náš chov číslo 3. Ten vyjde začátkem března).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down