17.09.2000 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český strakatý skot se představil v Radešínské Svratce

Ačkoliv přílišnou přízní počasí netrpěly Dny českého strakatého skotu v Radešínské Svratce za dobu svého několikaletého trvání téměř nikdy, lze myslím bez nadsázky říci, že letošní V. Den českého strakatého skotu si příděl deště vybral i na několik příštích ročníků dopředu. I přes hustý a vytrvalý déšť se ovšem v areálu výstavy sešlo několik stovek chovatelů a příznivců českého strakatého skotu z České republiky, ale i ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa či Chorvatska.

Výstavu, pořádanou Svazem chovatelů českého strakatého skotu ve spolupráci s Proagro Radešínská Svratka, a. s., Bohemia Breeding, s. r. o., ČSOB pojišťovnou a ZZN Žďár nad Sázavou, a. s., zástupci zemědělských stavovských organizací v čele s resortním ministrem Janem Fenclem, v jehož doprovodu navštívila Radešínskou Svratku i turecká delegace vedená ministrem zemědělství a rozvoje venkova Hüsnüm Yusufem Gökalpem. V úvodních vystoupeních zaznělo zvláště vysoké hodnocení šlechtitelské práce v chovu českého strakatého skotu – nárůst 1300 kg mléka a zvýšení množství bílkovin na 3,43 % u krav v plemenné knize v posledních 10 letech svědčí nepochybně o úspěchu šlechtění. Za zmínku rovněž stojí pozitivní změny v masné užitkovosti českého strakatého skotu – denní přírůstek býků v testu se pohybuje nyní mezi 1200 až 1300 g.
Hlavním programem ovšem bylo předvádění vystavovaných zvířat, které provázel svým vysoce fundovaným komentářem Ing. Antonín Krejčíř. Na předvadišti se postupně představila všechna zvířata, z každé kategorie pak bylo vybráno v užším výběru sedm zástupkyň. Šampiónkou výstavy se stala kráva č. 000081196674 z Proagra, a. s. Radešínská Svratka, která si zároveň odnesla prvenství i v kategorii starších krav. Tato dojnice nadojila na poslední, III. laktaci, 10 023 kg mléka s obsahem bílkovin 3,32 % a komisí u ní bylo vysoce hodnoceno zvláště výborné utváření vemene. Vítězkou kategorie mladých krav se stala prvotelka č. 000075319569 z akciové společnosti Agronea Polička, která zaujala zvláště vynikajícím vemenem i mléčnou užitkovostí, když za 200 dnů laktace nadojila 5578 kg mléka a dosáhla maximálního denního nádoje 31,5 kg.
Jako kráva s nejlepším vemenem byla vyhodnocena kráva č. 000022317503, chovatele ALA, a. s. Řepníky, která je v současné době na II. laktaci. Z Agrisu Jedovnice pochází kráva s nejvyšší užitkovostí, a to dojnice č. 000073284621, která na III. laktaci nadojila 10 626 kg mléka s obsahem bílkovin 3,59 % při vynikající délce mezidobí, která u této dojnice dosáhla 363 dnů.
Na předvadišti se ovšem hodnotily i kolekce krav, a zde si prvenství odnesla kolekce prvotelek z Agronea, a.s. Polička, u které bylo hodnoceno výborné osvalení i vynikající, podle slov hodnotitelů takřka ideální vemena. Jako druhá v pořadí se umístila kolekce ZD Nová Ves – Víska, které zaujaly vynikajícím tělesným rámcem i vemenem. Třetí místo si z této kategorie odnesla kolekce krav ze ŠCH ZOD Čáslavice. Předvedené krávy z této kolekce byly velmi vyrovnané, ušlechtilého typu as výborně utvářeným vemenem. Cenu za kolekci jalovic si odnesl chovatel Agro, a. s. Liboměřice. Oceněn byl i plemenný býk, a to býk č. 000004806683 linie Babka, st. registr BAB 18, chovatele Zemědělská společnost Veveří, a. s., jehož otec BAB, plemeno fleckvieh byl dovezen ze SRN.
Ačkoliv den patřil především českému strakatému skotu, ke slovu se dostaly i jiné druhy hospodářských zvířat - prasata, ovce, kozy, ale i králíci a drůbež.
V areálu výstavy bylo možné navštívit i různé firmy a společnosti, jejichž činnost má souvislost se zemědělstvím, ať už to byly firmy specializující se na výživu – Mikrop Čebín, České Sano, Biofaktory, Gyuokrma, Arco, Schaumann nebo ZZN Ždár nad Sázavou, nebo například ČSOB pojišťovna, která nyní přichází na trh s novou koncepcí zemědělského pojištění.
Svoji vlídnou tvář ukázalo při předávání cen i počasí a na Radešínskou Svratku se usmálo po poledni i slunce. V. den českého strakatého skotu ukázal návštěvníkům nejen kvalitní a reprezentativní zvířata z 12 šlechtitelských chovů tohoto plemene, ale naznačil jasně i směr šlechtění – ke špičkovému zvířeti s kombinovanou užitkovostí, tedy s vynikající mléčnou, ale i masnou užitkovostí. Předpoklady k tomu v našich chovech nepochybně jsou, takže uvidíme na příštím setkání v Radešínské Svratce v roce 2002

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down