20.06.2024 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cesta k biofarmě, kde to žije

Když si manželé Jaroslav a Kamila Prchalovi koupili v roce 2001 dům spolu s 13 hektary půdy v osadě Nežichov, části města Toužim, na samé jižní hranici Karlovarského kraje, chtěli ho využívat jako rekreační objekt. Jenže člověk míní a osud mění. Rekreovat se dosud nezačali, zato zde vybudovali širokou veřejností hojně navštěvovanou a oblíbenou Biofarmu Belina se spoustou zvířat, výrobou mléčných produktů a agroturistikou.

„V době, kdy jsme tento objekt kupovali, jsme s manželem pracovali v oboru polygrafie a bydleli v Karlových Varech. Poměrně záhy jsme ale začali více a více pobývat tady a uvědomili si, že nás mrzí, že na našich pozemcích hospodaří někdo cizí. Rozhodli jsme se tedy, že tu zakotvíme natrvalo a začneme i sami hospodařit,“ vysvětluje Kamila Prchalová.      

Stalo se tak v roce 2003, vloni Biofarma Belina oslavila 20 let své existence. „Postupně jsme přikoupili další pozemky, některé i pronajali, dnes hospodaříme na 40 hektarech vlastní půdy a 20 ha pronajatých. Z větší části jde o trvalé travní porosty, na orné půdě pěstujeme pícniny. Byla docela fuška dát pozemky do pořádku, vyčistit je od hlohu a náletových dřevin, ale povedlo se. Hospodaříme v maximálním souladu s přírodou, uskutečnili jsme řadu projektů přispívajících k její ochraně a krajinotvorbě, 15 hektarů půdy máme v soustavě Natura 2000,“ informuje Jaroslav Prchal.

Manželé Prchalovi se synem Jaroslavem a jeho přítelkyní Lenkou
Manželé Prchalovi se synem Jaroslavem a jeho přítelkyní Lenkou

Živočišná součástí

Takřka od počátku bylo jasné, že součástí hospodaření v nadmořské výšce pohybující se okolo 700 m n. m. se stane živočišná výroba. Zprvu šlo o ovce, později si Prchalovi pořídili masný skot, který na farmě dominuje dodnes, a také pár kusů mléčného skotu.

V roce 2009 vybudovali za pomoci evropských fondů přímo na farmě minimlékárnu o kapacitě zpracování až 150 litrů mléka denně. Vyrábí tu sýry, tvaroh, sladké tvarohové krémy, jogurty, různé pomazánky a žervé, nechybí ani jogurtové nápoje nebo třeba ledová káva. Své produkty mají Prchalovi ověnčené oceněními z regionálních soutěží, jakými jsou třeba Regionální potravina Karlovarského kraje nebo Dobrota Karlovarského kraje. Výrobky se prodávají jak přímo ze dvora, tak v několika obchodech.

Prchalovi vyrábí sýry, tvaroh, sladké tvarohové krémy, jogurty, různé pomazánky a žervé, nechybí ani jogurtové nápoje nebo třeba ledová káva
Prchalovi vyrábí sýry, tvaroh, sladké tvarohové krémy, jogurty, různé pomazánky a žervé, nechybí ani jogurtové nápoje nebo třeba ledová káva

Jezdit si pro ně, a přitom alespoň chvilku pobýt na farmě a potěšit se se zdejšími zvířaty, ke kterým patří třeba i osli, se naučili zákazníci vždy v sobotu, kdy je tu od Velikonoc až do svatého Václava den otevřených dveří. Konají se tu i zahradní párty, svatby a koncerty. Nadšenými konzumenty zdejších dobrot jsou ale i hosté, kteří jezdí na farmu na dovolenou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down