26.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští chovatelé jsou úspěšní

European Dairy Farmers (EDF) je klub chovatelů mléčného skotu z Evropy a z dalších regionů. Členové si vzájemně předávají zkušenosti a inspirují se u ostatních. Sdružení nabízí mezinárodní platformu pro interaktivní vzdělávání a inspirativní výměnu.

Jak uvedl Ing. Josef Diviš, národní mluvčí EDF v České republice, na videokonferenci uspořádané firmou Schaumann ČR, s. r. o., na TV Zemědělec, společnost má v současnosti 461 členů. Z celkového počtu se jedná o 386 farmářů. Kromě chovatelů klub sdružuje poradce, vědce a partnery ze zemědělského sektoru. Z České republiky pochází deset členů klubu, z toho osm zemědělských podniků.

Klub funguje více než dvě desetiletí. K zakládajícím členům patří Francie, Nizozemsko, Německo a Švédsko. Členové se setkávají na konferencích a vzájemně si vyměňují zkušenosti. Hlavním jednacím jazykem je angličtina. Členství v EDF přináší řadu výhod.

EDF jednou ročně pořádá kongres, pokaždé v jiném státě. Jde o třídenní akci. Součástí jsou přednášky i diskuze s účastníky. Příchozí si předávají zkušenosti v oblasti chovu dojnic. V předešlých dvou letech se kvůli epidemii koronaviru tyto tradiční akce neuskutečnily. Letos se předpokládá, že kongres po dvouleté pauze proběhne. Hostitelským místem má být město Cork v Irsku.

Každoročně se porovnávají náklady na výrobu mléka v jednotlivých zemích. Porovnání se každý rok účastní kolem 350 chovatelů z Evropy a dalších regionů. Od roku 2009 se průzkumu účastní zástupci z České republiky. Při porovnání se ukazuje, že naši chovatelé mléčného skotu mají jedny z nejnižších nákladů. Nižší náklady má jen Irsko, kvůli převládající pastvě.

V roce 2020 spustili členskou platformu EDF Connects. Díky ní spolu mohou členové klubu během roku komunikovat a vyměňovat si zkušenosti. EDF Connects je k dispozici jako webová i jako mobilní aplikace volně ke stažení.

Ekonomiku výroby mléka v evropském měřítku zhodnotila Steffi Wille-Sonk, MSc., specialistka sdružení EDF. Vysvětlila, že v rámci sdružení se u jednotlivých členů vypočítávají náklady na produkci mléka, přičemž se do celkových příjmů zohledňují vlastní zdroje.

Velký význam má takzvaný bod zlomu, který vyjadřuje cenu mléka, při které jsou pokryty všechny náklady. Do celkových nákladů se započítávají i výnosy nesouvisející s produkcí mléka včetně veřejných podpor. Pokud se nezapočítávají dotace, hodnota bodu zlomu se zvyšuje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down