01.10.2003 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští krocani na náš trh

Odbytové družstvo Agrokrocan funguje od roku 2000 s působností po celé České republice. V současné době zajišťuje servis pro 20 členů, což je asi polovina z celkového počtu větších chovatelů krůt v České republice. Množství krůtího masa dodávaného na tři smluvní porážky činí dnes asi třetinu z produkce v naší republice, která přibližně dosahuje 28 000 tun v živém ročně.

O některé z výhod začlenění producenta do odbytového družstva Agrokrocan se s námi podělila jeho ředitelka Ing. Zdeňka Koehlerová: „Naše družstvo zajišťuje prvovýrobcům především trvalý odbyt, s každým z nich sepisujeme kupní smlouvu na množství, které je schopen vyprodukovat a dodat na smluvní porážku v následujícím roce. Podmínkou je, že jatečná drůbež je dodávána ve standardní jakosti, odpovídající ČSN 466415 (jatečná drůbež).
Snahou družstva Agrokrocan je zajistit pro členy družstva výkupní ceny v České republice na stejné úrovni jako v EU, sazby se orientují zejména podle přilehlých států, např. SRN, Maďarska nebo Polska. Proto cena koresponduje s vývojem v Evropě. Dnes je cena zhruba na úrovni 1,05 euro, tedy asi 33 Kč. Členské poplatky výkrmci neplatí, jejich povinností je pouze zpoplatnit družstvu za každý kilogram dodané krůty 0,10 Kč, při prodeji „na drobno“ 0,01 Kč za kilogram.
A jaké jsou plány družstva Agrokrocan do budoucna? V příštím roce se chystají zastupovat více českých producentů, čímž zvýší i objem dodávek do zahraničí. Hlavním zájmem jsou ale podle ing. Koehlerové především dodávky do České republiky. Jak s trochou nadsázky dodává: „Nechci, aby u nás v příští době krůty mluvily německy.“

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down