22.10.2001 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chalco ukončil Peruánův sen

Hnědák Chalco ze stáje Viktor Komárek vyhrál 111. ročník Velké pardubické České pojišťovny (VP). V jeho sedle exceloval německý žokej Peter Gehm. Sen týmu Dostihového centra Zámrsk o čtvrtém vítězství jejich Peruána v řadě se proto nestal realitou. Chyběla k tomu vzdálenost jedné a čtvrt délky, tedy necelé čtyři metry. I přes tuto porážku zůstal Peruán nadále národním hrdinou.

Po absolvování poslední z 31 překážek to přitom vypadalo na historický doběh: Peruán (jezdec Zdeněk Matysík) jdoucí těsně u okraje dráhy měl malý náskok před svým, v té době už jediným soupeřem, a tím byl Chalco. Gehm ovšem nasměroval svého koně do těsné blízkosti trojnásobného vítěze VP, čímž si sice prodloužil cestu k cíli, ale současně na manévru hodně vydělal. Chalco totiž začal po boku Peruána znovu tvrdě bojovat - a jeden velký sen v té chvíli skončil. Nic se nezměnilo ani po podání protestu trenérky Lenky Horákové pro údajné tísnění Peruána. Dostihová komise rozhodla, že pravidla nebyla v žádném případě porušena. Chalco definitivně triumfoval.

Rychlost v rodokmenu

Nejnovější vítěz VP se narodil v roce 1992 v chovu moravského Zemědělského družstva Březůvky (okres Zlín). Může se pochlubit velmi kvalitním rovinovým rodokmenem jak ze strany otce, amerického plemeníka Corvaro, tak matky: Tou je polská Chalinia, dcera mezinárodně úspěšného hřebce jménem Skunks. Sám Chalco je ale valach, takže nemá šanci předat své přednosti potomstvu.
Chalco začal startovat na těžkých skocích v sezóně 1996 a do 14. září 2001 na nich vydělal 408 850 Kč. Minulou neděli si na své konto připsal navíc dva milióny. VP byla jeho letošním čtvrtým startem a třetím vítězným vystoupením. Reprezentuje stáj Viktor Komárek a ta již v Pardubicích slavila ve 107. ročníku Velké úspěch dvojicí Vronsky – Váňa. Rekordman nejtěžšího překážkového dostihu kontinentu, žokej Josef Váňa (5 prvních míst), si teď ve VP vylepšuje především trenérskou bilanci. Po Cipískovi (1996) a již zmíněném Vronském (1997) přišel v tomto směru na řadu Chalco.

Nepoučitelní hosté

Do cíle 111. Velké s celkovou dotací 4 milióny Kč (a dlouhé jako vždy 6900 m) se dostalo 10 koní, dalších 11 nemělo tolik štěstí. Totální výbuch zahraničních koní je při bližším pohledu zcela logický. Podceňování velmi specifické steeplechase cross country ze strany hostujících trenérů i jezdců je těžko pochopitelné. Zvláště když si jejich koně udělali na ostrovech nebo ve Francii velká jména a v Pardubicích je skutečně trapně ztrácejí díky málo profesionálnímu přístupu jmenovaných kategorií lidí. Jedinou světlou výjimkou byl tentokrát francouzský polokrevník Anatole, který paradoxně dopadl nejhůř ze všech – zlomil si vaz v dobré pozici nedaleko cílové roviny.
Dostihová komise viděla doběh 111. ročníku takto: 1. Chalco (žokej Gehm, stáj Viktor Komárek), 2. Peruán (Matysík, DC Zámrsk – MUDr. Brůna), 3. Sesi (Kameníček, Stáj Wrbna), 4. Torpille (Myška, Jantar Bruntál), 5. Sankt Moritz (Nehasil, Stall Helmut Schoch). Výrok rozhodčího: Tuhý boj 1 1/4 – 9 - krátká hlava – 9. Čas 10: 04,52 min.
Cíle dosáhli v uvedeném pořadí ještě St Roger, Maskul, Storm of Fire, Mini For a Le Mans.

Budějovický Budvar
chutnal Grebenovi

Rovinový Budějovický Budvar St. Leger (2900 m) se běžel v sobotu 13. října o 1,080 miliónu Kč. Třetí „nejbohatší“ dostih českého turfu se stal kořistí ruského hřebce ze stáje Orlovskij Molzavod. Tříletý Greben (po anglickém Balliol Boy) se narodil ve Stavropolském hřebčíně a letos zůstal neporažen i po výletu do Pardubic. Hon na Grebena zorganizovaly stejně staré klisny Vapeta a Paedra, ale pokus jim nevyšel: Vapeta ovšem zůstala jen o krk zpět, zatímco superfavorit této chovatelské zkoušky Tribal Instinct skončil až čtvrtý za již zmíněnou Paedrou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down