24.01.2005 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Charolais z chovu v Podještědí

První plemenice charolais byly dovezeny do Česka počátkem devadesátých let z Maďarska. Jedním z průkopníků chovu bílých masných krav se stala i společnost s ručením omezeným Agrokomplet 2000, která sídlí v Janově Dole u Českého Dubu. S chovem 172 čistokrevných krav patří k nejvýznamnějším v republice. Ročně produkují kolem dvaceti plemenných býčků do přirozené plemenitby i inseminace.

Agrokomplet 2000, s. r. o., aktuálně obhospodařuje 428 ha orné půdy a 747 ha trvalých travních porostů. Veškerá výměra, která se nachází kolem 450 metrů nad mořem, spadá do oblastí LFA. Firmu založili dva společníci – Jan Šimulák a Ing. Milan Erbert – kteří do roku 1992 pracovali v místním družstvu. Začali hospodařit s 310 ha zemědělské půdy a 260 jalovicemi českého strakatého plemene, 13 plemenicemi charolais dovezenými z Maďarska a dalšími 17 březími čistokrevnými jalovicemi charolais dovezenými v roce 1992 z Francie. Zároveň provozují od počátku dva provozy přidružené výroby: kovovýrobou a zpracování umělých hmot.

Nejstarší ještě žije
Plemenice dovezené z Maďarska pocházely ze stáda vzniklého převodným křížením. Když jsme se ptali v Janově Dole na historii chovu a vrátili se k prvním kravám z Maďarska, zjistili jsme něco zcela nečekaného: dvě z dovezené třináctky dosud v chovu působí. První číslo 28921 (označená jako čistokrevná, to znamená s podílem krve charolais nad 88 %) se narodila 3. září 1988 a svému majiteli dala za život osm telat. Rovněž č. 28918 (88% CH, nar. 19. 10. 1988) porodila osm telat. Obě byly i intenzivně vyplachovány a produkovaly embrya.
Maďarská třináctka a první dovezená zvířata z Francie daly základ přes výplach embryí rozvíjejícímu se chovu. Plemenice inseminovali prověřenými francouzskými otci, hojně využívali například Tilla, Charlota, Vifa, později Agronome, Akordeona.
22. prosince 1995 přicestovalo z Francie dalších třicet jalovic charolais. Datum si v Janově Dole pamatují dobře. Není divu, do Francie odjeli s příslibem dotace od ministerstva zemědělství a po dovozu, během vánočních svátků dostali dopis, že z nedostatku financí peníze nedostanou. Tehdy šlo o zvířata za více než dva miliony korun..

Úřední šiml zasáhl do prodeje
V roce 1995 měly v Agrokompletu v kontrole užitkovosti zařazeno 36 krav charolais a 66 jalovic a telat, v roce 1996 to již bylo 57 krav, během let 1997 až 1998 se stav ustálil na 96 čistokrevných kravách.
V roce 2004 zasáhl významně chov prodej kolem 150 jalovic „Přesahovali jsme zatížení na pastvu, předepsané pro dotace,“ vysvětluje Jan Šimulák nevyhnutelnost prodeje. Předepsáno je 1 VDJ/ha a v Janově Dole se dostali na 1,2 VDJ. Důvodem však nebyly špatné počty Šimuláka nebo Ekberta: Ministerstvo zcela změnilo přepočet mladého dobytka na velké dobytčí jednotky. Například tele do dvou let se stalo rázem 0,6 VDJ, i když předtím byla kategorie rozčleněná postupně.
Nyní chovají v Janově Dole 172 krav charolais, všechny zařazené v KU, 128 krav kříženek a okolo stovky jalovic. Čistokrevné plemenice inseminují francouzskými prověřenými býky. Na kříženky a na doskok využívají vlastní býky. V roce 2003 koupili ve Francii plemeníka kvůli obnově krve: Okapi ZCH 687 je synem Meillarda, otec matky Ciel. Narodil se 1. ledna 2002 a teprve letos bude ve stádě v Janově Dole připouštět.

Býčci do odchoven
Hlavním tahounem ekonomiky byla od počátku přidružená výroba. Příjmy z živočišné výroby představuje pouze prodej býčků jako zástav do zahraničí a ročně jich v průměru okolo 17 projde odchovnami plemenných býků, odkud jsou prodáni v aukcích.
Letos již mají 24 býků v odchovnách v Osíku a u Jana Zatloukala. V nabídce z podještědského chovu tak budou synové Ohia (ZCH 574), Casoara (ZCH 240), Firsta (ZCH 586) či Magica (ZCH 385).
Do budoucna mají chovatelé jeden cíl: vyprodukovat jalovice, aby se mohla začít dělat brakace. „Na začátku jsme kupovali lepší průměr, chceme se dostat na kvalitu,“ shodují se Šimulák a Ekbert. „Francouzi mají za sebou 300 let historie chovu. My jsme se za patnáct dostali na slušné stádo, chtěli bychom, aby bylo na nejlepší úrovni,“uzavírají.

Poznámka: Konference k patnáctileté historii chovu plemene v České republice proběhne ve Větrném Jeníkově 25. ledna. Zástupci Agrokompletu budou mezi českými chovateli, kteří na ní vystoupí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down