Při svých zahraničních cestách jsem měla několikrát možnost navštívit podniky s chovem dojených krav, kde naprostou většinu lidské manuální práce převzaly stroje. Říkám jim robotické farmy. Na první pohled z nich dýchne pohoda, ať už ve formě welfare pro krávy, nebo dobré nálady chovatele. Farmu s mnoha technickými vymoženostmi jsem našla i nedaleko od hlavního města – ve středních Čechách u Slaného. Na statku v Hořešovičkách hospodaří rodina Rubešových, která chová bezmála šedesát holštýnských krav.
K zemědělství ve svém se Rubešovi vrátili v rámci restitucí před dvaceti lety. Před deseti lety začala nová éra rodinného hospodaření. To se již do jeho fungování zapojoval v plné míře i syn Josef. Během dvou let proběhla rekonstrukce čtyřřadého kravína na volné kotcové ustájení s tandemovou dojírnou pro 2 x 3 kusy. Navýšily se stavy krav, začalo se také cílevědomě pracovat v oblasti šlechtění, a tak rostla i užitkovost. „Z původních 4000 kilogramů mléka jsme v roce 2005 vykazovali průměrnou užitkovost okolo 7000 kg na kus a rok,“ říká Josef Rubeš mladší.
Technologii ustájení však chovatelé pořád nepovažovali za ideální. „Kotce dojnicím úplně nevyhovovaly a také vemena nebyla tak čistá, jak by měla být. Proto jsme se rozhodli pro další rekonstrukci, v rámci níž jsme vyměnili dojírnu za dojicího robota. Předešlá technologie špatná nebyla, jen tato je výrazně lepší,“ usmívá se farmář.
Více informací si přečtete v Našem chovu
Na přiložených videích můžete zhlédnout práci dojicího robota a přihrnovače krmení
http://youtu.be/6h10eniHI0w
http://youtu.be/jiLGgz6d5-0