Chicago řeklo stop husím játrům

(weg) – Představitelé městské rady v Chicagu zakázali místním restauracím nabízet husí játra a labužníci budou muset tuto specialitu oželet. Odpovědní činitelé dospěli k závěru, že při vykrmování kachen a hus dochází k týrání. Městští úředníci tak poskytli ochráncům práv zvířat pádný nástroj k zahájení křížového tažení. Zvláště po loňském marném pokusu, kdy představitelé města stejný návrh shodili ze stolu. Tentokrát jej však městská rada přijala téměř jednomyslně. Dále označila techniky výkrmu za nelidské, přičemž zdůraznila výsledky výzkumu, podle kterých 80 % Američanů s těmito technikami nesouhlasí. Nové nařízení vstoupí v platnost v září. Restaurace riskují pokutu 250 až 500 dolarů, pokud budou husí játra dále ve svém menu nabízet.
Na západním pobřeží Spojených států amerických mají chovatelé a konzumenti podobné zkušenosti. Arnold Schwarzenegger, guvernér státu Kalifornie, podepsal v září 2004 zákon, který zakazuje nucený výkrm kachen a hus. Vyhověl tak požadavkům angažovaných hvězd mezi nimiž byli i Paul McCartney a Kim Basinger. Významný rozdíl oproti Chicagu představuje datum účinnosti – kalifornský zákon totiž začne platit až od roku 2012.
V celých Spojených státech fungují pouze dva specializované chovy, které zásobují americký trh čerstvými husími játry. Jeden se nachází v údolí Sonoma v Kalifornii a druhý ve státě New York. Uspokojení velké části poptávky po této lahůdce tak spočívá výhradně na jejich produkčních možnostech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *