14.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov dojnic má stále budoucnost

Hotel Panský dům v Chotěboři hostil 13. září seminář společností Mikrop Čebín, Farmtec, a. s., a ZS Vilémov, který nesl název Chov dojnic má stále budoucnost. Na přínosné a praktické přednášky zaměřené na dotační podpory a výživu v chovu dojnic navázala exkurze na farmu Uhelná Příbram Zemědělské společnosti Vilémov.

Jako první vystoupil Ing. Bohumil Belada, viceprezident Agrární komory, který dal recept, jak získat dotační podporu do chovu dojených krav. Vyjmenoval všechny současné platné dotace a stručně zmínil pravidla. Mimo známých dotací se připravuje podpora Zelená nafta do živočišné výroby a mimořádný balíček EU na snížení produkce mléka. Na Beladu navázal Ing. Marek Krejča ze společnosti Farmtec – představil možnosti financování investic do živočišné výroby ve 3. kole PRV.

Ing. Jiří Kostkan z Mikropu Čebín, výživářský poradce pro farmu Uhelná Příbram, ve své prezentaci ukázal celkový filozofický náhled na suchostojné krávy s tím, že jejich krmná dávka by měla vycházet ze sousloví „Ani moc, ani málo“.  Jedná se o krmnou dávku s vysokým obsahem vlákniny, která by měla být dobře nařezaná a promíchaná, aby krávy nemohly separovat.

Ing. Pavel Koukal, produktový a školicí manager Mikropu, poskytl obrázek, jak krmiváři reagují na požadavky mlékáren (zejména německých) na non-GM proteinové zdroje krmiv pro skot.

Ing. Mojmír Vacek za Farmtec představil, co všechno představují moderní stáje pro skot v souvislosti s realizací Uhelné Příbrami. Welfare je bezesporu nástrojem ke zlepšení ekonomiky chovu. Vyzdvihl zejména význam samopoutacích žlabových zábran – tzv. head locků.

Závěr přednáškového bloku patřil Ing. Filipu Kopeckému, hlavnímu zootechnikovi farmy Uhelná Příbram. Jak to všechno dělají na farmě o 1220 holštýnských kravách, bylo pro zúčastněné zootechniky velice zajímavé.*

Podrobnější informace a reportáž z farmy přinese jedno z příštích čísel časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down