04.10.2001 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CHOV FLECKVIEH V BAVORSKÉM VÝZKUMNÉM ÚSTAVU

Výzkumný ústav živočišné výroby (BLT) Grub je jako státní instituce dotovaný bavorskou spolkovou vládou. Kromě klasických výzkumných programů se zde nachází centrála pro výpočet plemenných hodnot u kombinovaného skotu z celé SRN, ústav je využíván i jako školící centrum pro poradce v zemědělství.

Díky pozvání chovatelského družstva Impuls jsme měli možnost poznat účelové hospodářství výzkumného ústavu, konkrétně jsme navštívili stáje s plemenem Fleckvieh.
Pro pokusné účely se zde chová asi 80 kusů krav tohoto klasického německého plemene v nově vybudované roštové vzdušné stáji s možností využít svinovací plachtu v případě velmi nepříznivého počasí. Část dojnic je ustájena ve venkovních lehacích boxech. Identifikace zvířat je zajištěna pomocí ušních čipů. Dojení probíhá dvěma způsoby: v rybinové dojírně (dojí se zde cca 50 % zvířat) a pomocí dojícího robota firmy Fullwood. V rámci pokusu procházejí plemenice přes dojící jednotku nuceně na cestě ke krmnému žlabu. V současné době se dojí 2,4 krát denně, cílem pracovníků ústavu je dojení 3 krát denně. Užitkovost se pohybuje kolem 7000 kg mléka za rok, obsahy složek jsou v průměru 3,85 % pro bílkoviny a 4,05 % pro mléčný tuk.
Pro zajištění krmivové základny využívají v Grubu cca 460 ha zemědělské půdy, směsi si připravují sami s použitím centrální míchárny krmiv. Výsledná TMR je předkládána na krmný stůl, část jádra je zkrmována v dojícím automatu. V rámci pokusu jsou využívány i individuální zásobníky na objemná krmiva pro jednotlivé kusy. Jalovice krmí kvalitní slámou s malým podílem siláží.
Telata jsou odchovávána ve venkovních umělohmotných kotcích s použitím startéru. Většina jalovic se použije pro obnovu stáda, zbytek telat je zastavován jako mladý skot.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down