Vřesová ovce je symbolem Lüneburských vřesovišť na severu Německa, kde se po staletí chová na chudých písčitých půdách. Patří k nejstarším německým plemenům a dodnes nebylo účelově kříženo. Do České republiky byla šedá vřesová ovce poprvé dovezena v roce 2001. Pro svou nenáročnost a přirozenou odolnost vůči chorobám, ale i zajímavý exteriér se začaly její stavy postupně navyšovat. Podle dostupných údajů Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. bylo v kontrole užitkovosti za rok 2018 na 450 bahnic. Jedním ze sedmadvaceti chovatelů tohoto plemene vhodného do extenzivních systémů chovu je i Milan Melichar z Vesce, pro něhož je chov ovcí velké hobby.
Ovčák Milan Melichar pochází ze sedlácké rodiny, která ve Vesci na Liberecku hospodaří několik generací tři sta, čtyři sta let.
„Ještě moji praprarodiče i děda soukromě hospodařili, otec pak dělal v místním družstvu zootechnika, což v součtu zřejmě zanechalo viditelné stopy v genech. Od mládí mám vztah k zemědělství, ale protože zrušili střední zemědělskou školu v Turnově a na internát do Frýdlantu se mi nechtělo, načas jsem se odklonil z cesty, po níž se naše rodina ubírala celé generace. Pořízením vřesových ovcí v roce 2011 jsem se alespoň částečně k zemědělství vrátil a čím dál více zjišťuji, že mi přináší nejvíce,“ řekl na úvod našeho setkání Milan Melichar.
Základ stáda vřesových ovcí na statku ve Vesci položila zvířata z chovu Lenky Benešové z Brocna. K prvním třem bahnicím a beranovi linie Varadero, pořízeným prioritně k vypásání svahu v okolí domu, chovatel dokoupil během dvou let ještě dvě bahnice z výše uvedeného chovu a další tři a berana linie Vrkoč z chovu Jiřího Mačka z Velkého Valtýnova.
„Vřesové ovce jsme si vybrali hlavně kvůli jejich tvrdosti, odolnosti a nenáročnosti. Zaujaly nás i exteriérově a v neposlední řadě i svou kvalitou masa, které se hodně podobá zvěřině bez typické lojovaté příchutě a pachu. Celkově nás vzaly za srdce,“ navázal ovčák.
Aktuálně je ve stádu třiadvaceti bahnic, z nichž je osmnáct čistokrevných vřesovek a pět kříženek s podílem krve romanovských ovcí, které chovatel využívá k užitkovému křížení s beranem plemene dorper. Zbývá dodat, že v čistokrevné plemenitbě působí dva berani –Varadero a Verbíř.*
Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov